Sprzedaż samochodu - co wziąć pod uwagę?

Co musisz wziąć pod uwagę? Wszystko, co ważne, wyjaśniamy w tym artykule. Od przygotowania samochodu i formy płatności do umowy kupna. Nasza lista kontrolna dotycząca sprzedaży samochodu zawiera wszystkie ważne punkty, które najlepiej sobie wydrukować i sprawdzić.

Jednak zanim będziesz mógł faktycznie sprzedać swój samochód, powinieneś zadać sobie kilka pytań.

Dlaczego chcę sprzedać swój samochód?

Zrozum, dlaczego chcesz sprzedać swój samochód. To często argument dla kupującego. Na przykład, jeśli podasz powód, że auto nie jeździ dobrze, prawdopodobnie nie pozbędziesz się go tak łatwo.

Jeśli robisz to z braku pieniędzy, nie powinieneś oferować samochodu po okazyjnej cenie. Lepszym rozwiązaniem może być pożyczenie brakujących pieniędzy, sprzedanie samochodu za odpowiednią wartość, a następnie spłata długu. 

Stosuj się zawsze do tej zasady:

Nie sprzedawaj w pośpiechu, nie spiesz się i dostatecznie się zastanów. Wtedy znajdziesz odpowiedniego kupca i otrzymasz uczciwą sumę za swój samochód.

Komu chcę sprzedać mój samochód?

Możesz sprzedać swój samochód osobie prywatnej lub dealerowi. Ponad 90% sprzedaje swój samochód prywatnie, ponieważ dostaje więcej pieniędzy. Dealerzy jednak zazwyczaj kupią Twoje auto szybciej i łatwiej. Sprawdź usługę odkupu Twojego samochodu w MB Motors.


Gdzie chcę sprzedać mój samochód?

Możesz sprzedać swój pojazd za pośrednictwem platformy internetowej, lub umieścić ogłoszenie w internecie, na portalu społecznościowym czy wydrukować ulotki. Nabywcami są w większości osoby prywatne i często płacą najlepszą cenę. Trzeba jednak uzbroić się w trochę cierpliwości i nerwy ze stali, aby zorganizować oględziny i nie docierać do niewłaściwych osób.


Gdzie sprzedać samochód od ręki?

Alternatywnie możesz sprzedać swój pojazd za pośrednictwem portalu kupna lub pośrednictwa. Dostawca kupuje Twój pojazd lub znajduje odpowiednią ofertę. Zwróć szczególną uwagę na wybór tylko renomowanych dostawców. W wyborze pomagają certyfikaty i referencje lub opinie z doświadczeń innych klientów.Dzięki pośrednikowi zysk nie jest tak wysoki, ale sprzedaż jest mniej skomplikowana. Oczywiście dealerzy są dostępni nie tylko online. Możesz także podjechać do najbliższego dealera samochodów używanych w Twojej okolicy i otrzymać ofertę.Przy okazji: Samochody używane najlepiej sprzedają się wiosną i jesienią, a najgorzej w okresie wakacyjnym.Jak sprzedać samochód? Sprzedaż samochodu - co dalej?Jeśli chcesz jak najłatwiej sprzedać swój samochód i uzyskać najlepszą możliwą cenę, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Wyjaśnimy Ci, jak najlepiej postępować.Ile trwa sprzedaż samochodu? Przygotuj sprzedaż samochoduPierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to dać do zrozumienia, że chcesz sprzedać swój samochód. Jeśli nie masz znajomego, który chciałby go kupić, zamieść ogłoszenie.


Określ cenę

Ustal wcześniej realistyczną cenę. Jeśli jest za wysoka, nie znajdziesz kupca; jeśli jest zbyt niska, zarabiasz mniej. Sprawdź ceny podobnych ogłoszeń, zapytaj specjalistę lub zleć wycenę pojazdu. Stała cena czy podstawa do negocjacji? Większość kupujących preferuje kartę przetargową. Pamiętaj, że wtedy zwykle nie otrzymasz ceny, o którą prosisz. Wytyczną dla podstawy negocjacji jest często: cena sprzedaży minus 15%. Alternatywnie możesz określić stałą cenę.


Utwórz reklamę

Możesz bezpłatnie wystawić swój samochód na wielu platformach. W ogłoszeniu należy jak najdokładniej i uczciwie opisać używany pojazd. Tekst powinien zawierać:

 • specyfikacja techniczna,
 • data ostatniego przeglądu głównego,
 • przebieg,
 • inne informacje na temat pojazdu i akcesoria do auta.

Kupujący powinien wiedzieć, co otrzymuje. W przeciwnym razie możesz później nie zgodzić się na zakup lub cenę i będziesz musiał negocjować.

Często tekst do ogłoszenia na portalach jest już wstępnie napisany i wystarczy podać informacje takie jak model, kolor, pierwsza rejestracja itp. Argumentem sprzedażowym mogą być przede wszystkim akcesoria takie jak opony zimowe czy bagażniki dachowe. Ale możesz również użyć tego jako późniejszego dodatku negocjacyjnego.


Dobre zdjęcia są bardzo ważne

Powinny one być bardzo dobrej jakości (nie tylko zdjęcie z telefonu komórkowego) i pokazywać wnętrze i zewnętrze samochodu. Zrób także zdjęcia specjalnych detali i uszkodzeń.


Przygotuj samochód do sprzedaży

Jeśli chodzi o oglądanie, należy oczywiście zadbać o swój samochód. Umyty i odkurzony samochód od razu daje wrażenie wyższej jakości. Każdy właściciel auta na sprzedaż powinien o to zadbać.

Możesz profesjonalnie przygotować swój samochód w warsztacie lub u specjalnych detalierów. Jest to szczególnie opłacalne, jeśli lakier wygląda na zaniedbany lub ma drobne rysy i wgniecenia. Jeśli można to niedrogo usunąć, może to zwiększyć wartość Twojego samochodu. Zastanów się, czy taki koszt jest tego wart.


Sprzedaż samochodu - ile czasu na wyrejestrowanie? Czy muszę wcześniej wyrejestrować samochód?

Nie musisz wyrejestrowywać swojego samochodu ( ta kwestia jest regulowana jest w art. 79 Prawa o ruchu drogowym), ale możesz. Jest to jedna z opcji w przypadku udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty pojazdu w zakresie własności. W takim przypadku składa się wniosek o wycofanie samochodu z obiegu.

Jeśli wyrejestrujesz swój samochód, jesteś w korzystniejszej sytuacji. Zgodnie z art. 8 ust. 5 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych towarzystwo ubezpieczeniowe powinno obniżyć składkę o co najmniej 95%.

Jeśli jednak chcesz oddać samochód, kupujący musi zorganizować krótkoterminową tablicę rejestracyjną. Jest to również potrzebne, jeśli kupujący chce odbyć jazdę próbną w tym okresie.

A co musisz zrobić? Bezwzględnie należy zgłosić zmianę właściciela pojazdu. Od 2020 roku weszły w życie nowe przepisy. Na zgłoszenie tego masz 30 dni – inaczej możesz zapłacić karę, którą ustala urzędnik.


Gdzie zgłosić sprzedaż pojazdu i nowego posiadacza samochodu?

Alternatywnie możesz określić w umowie, że kupujący musi wyrejestrować samochód natychmiast po zakupie. Wtedy oszczędzasz sobie podróży do biura Wydziału Komunikacji. Ubezpieczenie samochodu przechodzi na kupującego w momencie sprzedaży - może ją wypowiedzieć w ciągu miesiąca ze szczególnym prawem wypowiedzenia.

Pamiętaj również o tym, aby uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.


Gdzie zgłaszamy sprzedaż samochodu? W jaki sposób zgłosić sprzedaż samochodu?

Zgodnie z Art. 78 ust.2 pkt 1 ustawy o ruchu drogowym właściciel pojazdu jest zobowiązany do poinformowania organu rejestracyjnego w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy o kupnie lub sprzedaży pojazdu. Zgłoszenie zainicjowane przez nowego właściciela pojazdu jest równoznaczne z podjęciem działań w celu ponownej rejestracji nabytego pojazdu.

Jeśli pojazd nie zostanie ponownie zarejestrowany przez nowego właściciela, czy organ rejestrujący dokona „obowiązkowej ponownej rejestracji”, gdy dowie się o zmianie właściciela?

W przypadku takich działań – ponownej rejestracji pojazdu z urzędu – brakuje odpowiedniej podstawy prawnej.

Podczas wyrejestrowania pojazdu nie jest konieczne przedstawienie dowodu miejsca pobytu pojazdu. Należy zauważyć, że przepisy nie przewidują procedury wyrejestrowania pojazdu po jego sprzedaży (wymagane jest jedynie zgłoszenie sprzedaży w punkcie rejestracji).

Po wyrejestrowaniu samochodu nie możesz już nim jeździć. Ponieważ ubezpieczenie OC pojazdu kończy się wraz z wyrejestrowaniem, a każdy, kto jeździ bez ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pojazdu, popełnia przestępstwo.


Kiedy zgłosić ubezpieczycielowi sprzedaż samochodu? Zgłoszenie zbycia pojazdu

Co do zasady z chwilą sprzedaży samochodu prawa i obowiązki przechodzą ze sprzedającego (poprzedniego właściciela) na kupującego. Oznacza to również, że kupujący zawiera umowę ubezpieczenia i akceptuje umowę taką, jaka jest.

Kupujący zobowiązany jest do niezwłocznego objęcia ochroną ubezpieczeniową. Albo kupujący zawiera nową umowę z poprzednim ubezpieczycielem, albo sam wybiera nowego ubezpieczyciela samochodu, na przykład poprzez porównanie ubezpieczeń samochodowych. Tak więc, należy od razu zgłosić ubezpieczycielowi sprzedaż samochodu.


Umowa ubezpieczenia nie może zostać rozwiązana przez sprzedawcę - formalności po sprzedaży auta

Sprzedający nie może skutecznie anulować ubezpieczenia samochodu w momencie jego sprzedaży, ponieważ ubezpieczyciel musi zaakceptować anulowanie tylko wtedy, gdy nowy właściciel jest w stanie udowodnić ubezpieczenie, czyli zawrzeć nową umowę ubezpieczenia z wybranym przez siebie nowym ubezpieczycielem samochodu.

Umowa obowiązuje do momentu, gdy nowy właściciel zarejestruje pojazd w urzędzie rejestracyjnym wybranego przez siebie ubezpieczyciela. Dopiero wtedy zaczyna się nowa umowa ubezpieczenia.

Ponadto sprzedający jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia własnego ubezpieczyciela i właściwego urzędu rejestracyjnego o sprzedaży pojazdu!

Pamiętaj: Jeśli sprzedajesz samochód, nie możesz anulować ubezpieczenia samochodu.


Pamiętaj: W MB Motors masz dostęp do bogatej oferty używanych aut marki Mercedes Sprawdź aktualną ofertę i wybierz auto z gwarancją jakość MB Motors!

Problem z przeniesieniem ubezpieczenia samochodu na kupującego

Jeżeli kupujący przejmie pojazd i w ten sposób wyrządzi szkodę, wówczas odpowiedzialność za ochronę ponosi OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w ramach istniejącej umowy. Problem dla sprzedającego polega na tym, że nowy właściciel przejmuje prawa i obowiązki z umowy ubezpieczenia, ale ubezpieczyciel nie zawarł jeszcze umowy ubezpieczenia z nowym właścicielem.

Wynik:

W przypadku szkody ubezpieczyciel może obniżyć kategorię bezszkodową przekazanego pojazdu przez sprzedawcę. Ponadto nadal opłacasz składkę ubezpieczeniową i podatek od pojazdu, dopóki nowy właściciel nie zarejestruje pojazdu. Więc jeśli sprzedasz swój samochód w dobrej wierze, wszystko może stanąć na nogi. Ciekawostką jest również to, że ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę nowemu właścicielowi w ciągu miesiąca od daty zakupu.


Unikaj problemów - umowa sprzedaży i wypowiedzenie sprzedaży

Bardzo ważne jest, aby kupujący i sprzedający zawarli pisemną umowę kupna. Nie musisz sam pisać nowej umowy kupna, są wystarczające formularze od ubezpieczycieli, automobilklubów, a nawet giełd sprzedaży pojazdów w Internecie. W każdym przypadku umowa kupna musi zawierać dokładną datę i godzinę przekazania pojazdu. We wstępnie wydrukowanych umowach sprzedaży często znajduje się fragment, który zobowiązuje kupującego do natychmiastowej ponownej rejestracji pojazdu. Tutaj kupujący powinien wykazać się wglądem i umówić się na zatwierdzenie nowego posiadacza w ciągu 3 dni roboczych.

Umowa kupna jest tworzona w dwóch egzemplarzach. Zarówno sprzedawca, jak i kupujący podpisują obie kopie, dzięki czemu ostatecznie obie strony trzymają w rękach oryginał. Jeśli sprzedajesz komuś swój samochód na raty - pamiętaj, że niej est to najlepsze rozwiązanie, być może będziesz później zmuszony wysyłać wezwanie do zapłaty do takiego kupca o zapłaty kolejnej raty.

Posiadasz profil zaufany lub certyfikat? Profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany to dobry sposób na elektroniczne podpisanie umowy o sprzedaż/kupno samochodu.

Co powinno znajdować się w umowie kupna samochodu:

 • imię i nazwisko, adres, data urodzenia i numer dowodu osobistego kupującego i sprzedającego,
 • marka samochodu i dokładne oznaczenie modelu wraz z numerem producenta i typu, numer karty pojazdu,
 • poprzedni numer rejestracyjny,
 • numer identyfikacyjny pojazdu,
 • numer dowodu rejestracyjnego cz. II (dowód rejestracyjny pojazdu),
 • data pierwszej rejestracji,
 • liczba poprzednich właścicieli,
 • data następnego przeglądu głównego,
 • przebieg,
 • cena zakupu w cyfrach i słowach z walutą,
 • informacje o sprzedawanych akcesoriach i wyposażeniu dodatkowym,
 • liczba i szczegóły wcześniejszych uszkodzeń i uszkodzeń powypadkowych,
 • wszelkie umowy specjalne,
 • zobowiązanie kupującego do ponownej rejestracji samochodu w ciągu trzech dni roboczych.

Zawiadomienie o sprzedaży jest wypełniane równolegle z umową kupna, którą zgłasza się do Urzędu Skarbowego. Podobnie jak umowa sprzedaży, są one również dostępne do pobrania na stronach internetowych. W zawiadomieniu o sprzedaży z jednej strony sprzedawca potwierdza sprzedaż samochodu, z drugiej zaś kupujący potwierdza zakup. Sprzedawca następnie wysyła to zawiadomienie o sprzedaży do swojego biura rejestracji pojazdu i tym samym informuje, że pojazd został sprzedany. Jeśli nowy właściciel poświęci dużo czasu na ponowną rejestrację, urząd rejestracyjny może do niego napisać i poprosić o ponowną rejestrację pojazdu.

Podsumowanie dla prywatnych sprzedawców samochodu:

 • Umowa kupna w dwóch egzemplarzach podpisana przez kupującego i sprzedającego.
 • Pokaż dowód tożsamości kupującego i przenieś te dane do umowy kupna.
 • Wypełnij i podpisz zawiadomienie o sprzedaży. Następnie wyślij je do biura rejestracji pojazdu.
 • Wyślij kopię umowy kupna i zawiadomienie o sprzedaży do towarzystwa ubezpieczeń komunikacyjnych.

W przypadku sprzedaży prywatnej generalnie zalecamy wcześniejsze wycofanie pojazdu z eksploatacji i wyrejestrowanie. Kupujący może wówczas prowadzić pojazd z tablicą rejestracyjną krótkoterminową lub zarejestrować samochód na swoje nazwisko.