Wymiana klocków hamulcowych

W naszym serwisie wymieniamy klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe. Te podczas hamowania ścierają się i zużywają. Przez co po pewnym czasie ich działanie jest znacznie gorsze i może stanowić zagrożenie na drodze. Dlaczego tak się dzieje i jakie korzyści przynosi profesjonalnie wykonana wymiana klocków hamulcowych?

Jak zbudowany jest układ hamulcowy w samochodzie?

Elementy układu hamulcowego muszą być sprawne, by ze sobą współgrać, są nimi:

 • klocki hamulcowe;
 • tarcze hamulcowe;
 • płyn hamulcowy;
 • metalowe tłoczki, z uszczelnieniem w zaciskach hamulcowych;
 • pompa hamulcowa;
 • przewody hamulcowe.

Podczas naciskania na pedał hamulca, uruchamia się mechanizm podobny do dźwigni mechanicznej. Siła nacisku stopy kierowcy jest zwielokrotniania, a to sprawia, że pompa hamulcowa zaczyna tłoczyć płyn hamulcowy poprzez przewody hamulcowe do zacisków hamulcowych. Płyn wywołuje nacisk, w wyniku czego w każdym z zacisków wysuwa się metalowy tłoczek. Ten z kolei dociska powierzchnię roboczą klocka hamulcowego do powierzchni roboczej tarczy hamulcowej. To właśnie tarcie pomiędzy tymi powierzchniami powoduje, że obrót kół się zmniejsza i samochód zwalnia lub zatrzymuje się.

Sprawdź także wymiana tarcz hamulcowych - co warto wiedzieć


wymiana tarcz hamulcowych

Układ hamulcowy w nowoczesnym samochodzie

W nowych modelach samochodów wygląda to nieco inaczej. Procesem hamowania steruje system EDC, który za pomocą elektronicznych czujników prędkości obrotowej, sprawdza czy zachodzi potrzeba przekazania większej siły hamowania czy to na przednie czy tylne koła. System EDC kieruje się tym, jaką koła mają przyczepność w danej chwili. Układ ABS z kolei wykrywa ryzyko poślizgu i automatycznie zmniejsza ciśnienie płynu hamulcowego i uruchamia hamowanie pulsacyjne. Niezależnie od tego, czy masz starszy czy nowszy pojazd – są w nim klocki hamulcowe i te od czasu do czasu wymagają wymiany.

Jak poznać, że należy wymienić klocki hamulcowe?

Wyraźnym sygnałem dotyczącym zużycia klocków hamulcowych jest pogarszająca się skuteczność hamowania. Objawem jest pojawienie się ściągania podczas hamowania oraz charakterystycznego dźwięku, który powodują metalowe wkładki. Pełnią one funkcję akustycznych czujników ostrzegających o tym, że klocki hamulcowe zbytnio się starły. W niektórych modelach samochodów instalowane są elektroniczne czujniki grubości klocków hamulcowych. Możesz łatwo to sprawdzić na desce rozdzielczej.

Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe wymienia się w momencie, gdy zbytnio się zetrą. Obecnie uważa się, że należy to zrobić, gdy grubość okładziny ciernej spadnie poniżej 3 mm. Możesz sprawdzić to samodzielnie za pomocą suwmiarki lub w naszym serwisie. Oczywiście klocki hamulcowe koniecznie należy wymienić gdy okładzina cierna jest pęknięta, pokruszona albo ścięta z jednej ze stron. A jak długo wytrzymują klocki hamulcowe? To zależy od stylu jazdy. W przypadku pojazdów sportowych i częstego hamowania klocki zużywają się szybciej. Na ogół, przy normalnym użytkowaniu samochodu, markowe klocki hamulcowe wytrzymują 50 – 70 000 km. Mniej trwałe są tańsze zamienniki – te wytrzymują najwyżej 20 – 30 000 km.

Co się stanie, jeśli klocki hamulcowe nie zostaną wymienione?

Klocki hamulcowe, podobnie jak tarcze hamulcowe mają fundamentalne znaczenie w procesie hamowania pojazdu. Jeśli są zużyte, przestają być efektywne. A to już proszenie się o wypadek. Taki samochód stanowi zagrożenie dla pasażerów jak i innych uczestników ruchu. Ponadto, jeśli zaniedbasz wymianę klocków hamulcowych, Twój samochód może nie przejść okresowej kontroli pojazdu. Sprawny układ hamowania to po prostu podstawa.

Dlaczego warto wymienić klocki hamulcowe w profesjonalnym serwisie?

Niektórzy decydują się na samodzielną wymianę klocków hamulcowych, lecz do takiej operacji potrzeba doświadczenia, sprzętu i wiedzy technicznej. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Bez odpowiedniego przygotowania jest to trudne, niewygodne, żmudne, a niekiedy nawet niebezpieczne. Amatorska wymiana klocków może skutkować niedokładnym ich założeniem, a to już prawdziwie tykająca drogowa bomba. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wymiana klocków hamulcowych w profesjonalnym serwisie. Zyskasz:

 • czas – usługa trwa najdłużej godzinę,
 • pieniądze – koszt wymiany klocków jest niski,
 • profesjonalną wymianę, zgodnie ze sztuką i normami bezpieczeństwa,
 • dodatkowy przegląd stanu pojazdu okiem przeprowadzony okiem fachowca,
 • usługę wykonaną przy użyciu specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanych mechaników.

Profesjonalny warsztat to najlepsze rozwiązanie dla wymiany klocków i tarcz. Serwis MB Motors zapewni Ci usługę na najwyższym poziomie.