Wymiana tarcz hamulcowych - kiedy i jak należy to zrobić?

Hamulce wraz z oponami decydują o bezpieczeństwie na drodze. Od ich skuteczności zależy długość drogi hamowania i tym samym - ryzyko wypadków. Hamulce muszą działać sprawnie, skutecznie i poprawnie, ponieważ czasem wystarczą tylko centymetry.

W porównaniu do wymiany klocków hamulcowych, wymiana tarcz nie musi odbywać się równie często. Przyjmuje się, że na dwie wymiany klocków przypada jedna wymiana tarczy. Ważne jest, aby nigdy nie wymieniać tarcz bez jednoczesnej wymiany klocków hamulcowych. Nowe tarcze = nowe klocki. Należy także pamiętać, że wymieniamy obie tarcze z tej samej osi, nigdy nie robimy tego pojedynczo.

Hamulcom trzeba dać się "ułożyć" i od razu mocno oraz gwałtownie nie hamować. Należy robić to delikatnie przez pierwsze 200 kilometrów po wymianie.

Kontrolowanie tarcz hamulcowych

Przy wymianie klocków hamulcowych czy zmianie koła warto sprawdzić stan tarcz hamulcowych. Zbyt cienka tarcza nagrzewa się szybciej, powodując zmniejszenie skuteczności hamowania oraz jest bardziej podatna na wszelkie pęknięcia - każde z nich mówi o konieczności wymianie tarczy hamulcowej.

Czy istnieją jakieś sygnały, które mogą nam podpowiedzieć o konieczności wymiany tarcz?

Tak! Należą do nich m.in.:

  • pulsowanie pedału hamulca,
  • wibracje przy hamowaniu,
  • drgania na kierownicy.

O uszkodzenia nie jest trudno - wystarczą gwałtowne działania, jak szybkie ostudzenie tarczy, bez wcześniejszego czasu danego hamulcom na ostygnięcie.

Polecamy: Aktualna oferta używanych Mercedesów w MB Motors - certyfikowane samochody używane.

Jak wymienić tarcze hamulcowe?

Nie zawsze można zrobić to samemu, we własnym garażu. W nowszych autach wymagane jest podłączenie do komputera, aby np. odsunąć zaciski od tarcz. Jednak kiedy jest taka możliwość, wielu kierowców robi to samodzielnie. Jak to zrobić?

  • Przygotowanie - przyjrzyj się swoim obecnym tarczom hamulcowym i określ co należy dokładnie wymienić oraz zgromadź wszystkie potrzebne do tego procesu narzędzia.
  • Zdjęcie kół i zawleczki z zacisku - pamiętaj, aby nie zostawić uniesionego auta na żadnym z podnośników. Najlepiej użyć do tego podpory (kobyłki). Następnie należy zdjąć zawleczkę z zacisku (o ile taka występuje) - wystarczy ją lekko podważyć, potem odkręcić zacisk i wyjąć klocki hamulcowe.
  • Demontowanie jarzma zacisku i odkręcenie tarczy - może się tu przydać młotek, jednak trzeba go użyć bardzo delikatnie.
  • Czyszczenie - jarzmo, zacisk i piastę należy dokładnie oczyścić z rdzy i innych nalotów powstałych od klocków hamulcowych.
  • Nową tarczę trzeba wyczyścić z oleju zabezpieczającego, a następnie zamocować ją na piaście. Kolejnym krokiem jest zamontowanie jarzma oraz zamocowanie klocków w zacisku, a jego w jarzmie.
  • Zabezpiecz smarem miedziowym lub ceramicznym powierzchnię styku tarczy z felgą koła.
  • Na koniec pozostało założenie koła i sprawdzanie działania tarcz.

Sprawdź także: Wymiana rozrządu - co ile należy ją wykonać

Wymiana tarcz w samochodach Mercedes

W kwestii wymiany tarcz i klocków hamulcowych lepiej nie zdawać się na ślepy traf i oddać auto w ręce doświadczonych mechaników. W MB Motors oferujemy kompleksową wymianę klocków i tarcz hamulcowych zgodną ze standardami Mercedes-Benz. Nie czekaj i zwróć się do naszych specjalistów!


Oferujemy kompleksową wymianę tarcz hamulcowych zgodną z najwyższymi standardami Mercedes-Benz.

serwis części Mercedes

serwis Mercedesa Warszawa

Akcesoria Mercedes


wymiana tarcz hamulcowych w serwisie Mercedes