Niektórzy kierowcy mogą mieć wątpliwości co do poruszania się samochodów elektrycznych po buspasach. Nie da się ukryć, że elektryki w ostatnich latach zyskały ogromną popularność ze względu na swoje zalety. Czy ułatwienie jazdy w ruchu miejskim, poprzez możliwość jazdy po buspasach jest jedną z nich? Czy faktycznie po buspasie można jeździć elektrykiem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej!

Czym jest buspas?

Buspasy to dodatkowe pasy ruchu przeznaczone dla niektórych pojazdów. W większości dużych miast wprowadza się takie rozwiązanie, aby usprawnić komunikację zbiorową i w ten sposób zachęcić do niej jak największą ilość osób. Przede wszystkim po buspasach poruszają się autobusy, trolejbusy oraz pojazdy, które wykonują odpłatny przewóz osób na regularnych liniach.

Zarządca drogi może zadecydować o dopuszczeniu poruszania się po buspasach także innych pojazdów, jak np. taksówka. Na znaku będzie widniał wtedy dodatkowy symbol bądź napis, który oznajmia o dopuszczenia do ruchu danego pojazdu.


Ustawa o elektromobilności, a jazda po buspasach pojazdów elektrycznych

Wraz z wprowadzeniem do życia ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 11 stycznia 2018 r. w "Prawie o ruchu drogowym", auta elektryczne i pojazdy napędzane wodorem nabyły uprawnienie, aby jeździć po buspasach do 31 grudnia 2025 roku. Zarządca drogi może jednak uzależnić poruszanie się pojazdów elektrycznych po wyznaczonych pasach ruchu dla autobusów od liczby osób poruszających się tymi pojazdami.

Aby kierowcy samochodów elektrycznych mieli możliwość poruszania się po buspasach, dobrze by posiadali naklejkę na szybie bądź zielone tablice. Oszczędzi z pewnością wiele czasu na zbędne kontrole i sprawdzanie dokumentów przez policję. Warto jednak wiedzieć, że do jazdy buspasem nie są dopuszczone hybrydy plug-in czy auta elektryczne wyposażone w silniki spalinowe. Nieuprawnione poruszanie się po buspasach grozi mandatem.

Buspasy, a sygnalizacja świetlna

Na buspasach pojawia się sygnalizacja świetlna, która może sprawiać trudności kierowcom elektryków. Może być to sygnalizator SB dla osób kierujących pojazdami wykonującymi odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Nie może się więc do niego stosować kierowca elektrycznego samochodu. W niektórych przypadkach może się to okazać problematyczne dla kierowcy autobusu, który na takiej sygnalizacji stoi za elektrykiem.

Darmowe parkowanie w strefach płatnego parkowania kolejną zaletą elektryków

Jazda samochodem elektrycznym po buspasie umożliwia ominięcie grup pojazdów w godzinach szczytu i szybsze dotarcie do celu. Jednak nie jest to jedyna zaleta posiadaczy tych samochodów. Osoby, które jeżdżą elektrycznymi pojazdami nie muszą płacić za postój w strefach płatnego parkowania! Z tego przywileju będzie można na pewno korzystać do 1 stycznia 2026 roku.

Przewiduje się, że kolejną dodatkową zaletą dla kierowców elektrycznych samochodów będzie pozwolenie na wjeżdżanie do stref zeroemisyjnych, które niedługo będą bardziej popularne.

Samochody elektryczne w ofercie MB Motors

Jesteś zainteresowany kupnem samochody elektrycznego? Jesteśmy Autoryzowanym Dealerm Mercedes-Benz z salonami w Poznaniu, Piasecznie i Jankach koło Warszawy. W swojej ofercie posiadamy bogatą ofertę elektryków - z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zapoznaj się z naszymi samochodami elektrycznymi już teraz!