Ponad połowa Polaków jest chętnych na posiadanie samochodu elektrycznego. Niestety, główną przeszkodą, która stoi na drodze nabycia elektryka jest ich wysoka cena. Aby temu zaradzić w lipcu 2021 roku powstał rządowy program "Mój elektryk', dzięki któremu wszyscy zainteresowani zakupem samochodu elektrycznego mogą skorzystać z dofinansowania. Ile wynosi dotacja w programie "Mój elektryk"? Kto może z niego skorzystać? W jaki sposób otrzymać dofinansowanie na pojazd elektryczny?

Czym jest elektromobilność?

Elektromobilność to całokształt zagadnień, które są związane z używaniem pojazdów z napędem elektrycznym. Odnoszą się one również do technicznych i eksploatacyjnych aspektów aut elektrycznych.

Program "Mój elektryk"

Program "Mój elektryk" został stworzony 12 lipca 2021 roku w trosce o środowisko naturalne. Dzięki niemu możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie zakupu pojazdów zeroemisyjnych.  

Celem programu "Mój elektryk" jest obniżenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego. Jest on skierowany dla osób fizycznych, przedsiębiorców, samorządów czy innych instytucji.

Osoby fizyczne mogą starać się o dotację do zakupu pojazdu kategorii M1. Oznacza to, że w ramach programu maksymalna cena samochodu, który może dostać rządowe wsparcie wynosi 225 tysięcy złotych. Program obejmuje rozszerzenie katalogu pojazdów, na które można otrzymać pieniądze, wsparcie dla firm i organizacji, dopłaty do leasingu pojazdu oraz wyższe dofinansowanie dla uprawnionych posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Dofinansowanie obejmuje samochody zasilane wyłącznie energią elektryczną, która wytworzona jest z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych i pojazdy wykorzystujące do napędu wyłączne energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

Jak uzyskać dofinansowanie do samochodu elektrycznego?

Dofinansowanie w ramach programu "Mój elektryk" może otrzymać każda osoba, która zadeklaruje, że w ciągu dwóch lat od nabycia samochodu z silnikiem elektrycznym nie sprzeda go, ani nie będzie wykorzystywać do działalności gospodarczej.

Dopłaty do elektrycznych samochodów są bezzwrotnymi dotacjami na zakup pojazdu bądź leasing zeroemisyjnych środków transportu. Aby ją dostać należy złożyć wniosek o dofinansowanie - można to zrobić przez Internet. Wystarczy skorzystać z generatora wniosków o dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowisk i Gospodarki Wodnej. Musi być on oczywiście podpisany podpisem elektronicznym bądź Profilem Zaufanym. Złożenie wniosku w NFOŚiGW jest bezpłatne.

Jeżeli jednak ktoś ubiega się o dofinansowanie do leasingu, to musi on złożyć wniosek do firmy leasingowej. W przypadku osób, które chcą uzyskać dofinansowanie zakupu, wniosek o refundację poniesionego już wydatku można też złożyć po kupnie samochodu z napędem elektrycznym.

Ile wynosi dopłata do samochodu elektrycznego?

Dofinansowanie w wysokości 18 750 zł wynosi bez Karty Dużej Rodziny - maksymalny koszt pojazdu to 225 00 zł. Z Kartą Dużej Rodziny, dofinansowanie to 27 000 zł przy jednoczesnym braku limitu ceny samochodu elektrycznego. Jak widać, kwota dofinansowania różni się między tymi dwoma przypadkami o prawie 10 tysięcy.

Przyznanie dofinansowania z programu "Mój elektryk" jest zależne od zgodności złożonych wniosków z jego zasadami i warunkami. Aby je spełnić należy kupić bądź wziąć na leasing nowy samochód elektryczny (oczywiście jego cena nie może przekraczać maksymalnej, ustalonej w programie) oraz w przypadku zakupu zarejestrowanie pojazdu na terytorium Polski, jego ubezpieczenie i zobowiązanie się, że nie pozbędzie się auta przez dwa lata od daty zakupu pojazdu.

Do kiedy są przewidywane dopłaty do aut elektrycznych?

Program "Mój elektryk" realizowany jest do 2026 roku. Wnioski dla osób fizycznych przyjmowane są do wyczerpania środków bądź do 31 września 2025 roku. Dla przedsiębiorców i podmiotów inne niż osoby fizyczne - do 30 września 2025 roku bądź do wyczerpania środków.

Twój nowy pojazd elektryczny w MB Motors!

Planujesz zakup auta elektrycznego? Zapoznaj się z naszą ofertą elektrycznych samochodów osobowych! Jesteśmy Autoryzowanym Dealerem Mercedes-Benz. Posiadamy bogaty wybór elektrycznych aut marki Mercedes oraz samochodów hybrydowych. Zapoznaj się z naszą ofertą już dziś!