Samochody elektryczne pojawiły się i powstają już od ponad 100 lat, jednak dopiero dość niedawno stały się stałym elementem w branży motoryzacyjnej. Uznawane są one za jej przyszłość, ponieważ są ekologiczne i nie wymagają wysokich kosztów eksploatacji. Samochody elektryczne nie posiadają skomplikowanego silnika, tradycyjnej skrzyni biegów czy układu wydechowego. Co ciekawe, zachowują się one podobnie jak auta benzynowe czy diesle. Jesteś ciekaw jak działa auto elektryczne? Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat to zapraszamy do tekstu poniżej!


Jak działa silnik elektryczny w samochodzie?

Podstawowa zasada działania samochodu z silnikiem elektrycznym to konwersja energii elektrycznej na ruch mechaniczny. Zadaniem akumulatora trakcyjnego (potocznie nazywanego baterią) jest dostarczenie prądu do silnika. Ten natomiast generuje moment obrotowy (już na starcie osiąga maksymalną wartość, która wynosi około kilkanaście tysięcy obrotów na minutę), napędzający koła. Silnik elektryczny wykorzystuje elektromagnes, aby przekształcić energię elektryczną na energię mechaniczną, co oznacza napędzanie kół pojazdu.

To może Cię zainteresować: Żywotność baterii w autach elektrycznych

Moment obrotowy silnika elektrycznego powstaje poprzez oddziaływanie pól magnetycznych przez stojan i wirnik. Stojan to zespół nieruchomych elementów, które otaczają wirujący wokół stałej osi wirnik, czyli ruchoma część silnika. Jest ona zbudowana z rdzenia osadzonego na wale. Na nim zamontowany jest przewietrznik, który zapewnia chłodzenie.

Prąd, który płynie przez wirnik tworzy wokół niego pole magnetyczne. Jak wiemy, bieguny o tym samym ładunku się odpychają, a przeciwne przyciągają - doprowadza to do powstania ruchu obrotowego, czyli energii przekładanej na koła.

Energia ta, jest dostarczana w trakcie ładowania z zewnętrznego źródła, ale nie tylko! Dostawa energii odbywa się również w trakcie jazdy. Samochody elektryczne wyposażone są w systemy odnawiania energii. Umożliwiają one jej odzysk w czasie zwalniania bądź hamowania. W takich sytuacjach, silnik działa na zasadzie generatora - przekształca on energię kinetyczną auta w elektryczną i magazynuje ją z powrotem w akumulatorze. Dzięki temu, samochód nie tylko jest bardziej efektywny, ale i posiada większy zasięg (według producentów nowe elektryki na jednym ładowaniu mogą przejechać nawet 500 km). Energia zmagazynowana w akumulatorach przekazywana jest do silnika.

Na uwagę zasługuje również układ zarządzania energią w elektrykach. System kontroluje przepływ energii między akumulatorem, silnikiem a innymi podzespołami samochodu elektrycznego. Dzięki niemu kierowca może m.in. kontrolować tryb jazdy, monitorować zużycie energii oraz zoptymalizować wydajność pojazdu.

Silnik elektryczny nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery, co przyczynia się do lepszej jakości życia ludzi. Nie wymaga on procesu spalania, więc elektryk jest w pełni ekologiczny.

Warto również wspomnieć, że auta elektryczne posiadają wysoką wydajność energetyczną. Ich silniki są bardziej efektywne od samochodów z silnikiem spalinowym.

Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji

Samochody elektryczne - dzięki swojej wydajności elektrycznej, zaawansowanej technologii i czystemu napędowi - stają się niezwykle atrakcyjną alternatywą dla aut spalinowych. Cały układ auta na prąd jest prostszy nie tylko w budowie, ale i serwisie. Co więcej, jest ono bardziej ciche - w elektrycznym silniku nic nie wybucha i nic się nie spala. 

Sprawność cieplna silników spalinowych jest relatywnie niska. Wynosi ona około 35-40%. W przypadku samochodów elektrycznych nie dochodzi do procesu spalania mieszanki paliwa więc nie ma potrzeby stosowania sprężarek, konieczności smarowania elementów ruchomych olejami czy chłodzenia silnika. Ma to swój wpływ na trwałość elektrycznych samochodów i jego koszty eksploatacji.

Jak wygląda ładowanie samochodu elektrycznego?

Istnieje kilka sposobów, aby naładować swoje auto. Samochód elektryczny - jak już zostało to wspomniane - ładuje się z zewnętrznego źródła zasilania, czyli przez podłączenie do gniazdka. Oczywiście pojemność akumulatora i wybór metody ładowania mają wpływ na długość ładowania.

Ładowanie za pomocą domowego gniazdka

Wiele posiadaczy elektryków wybiera domową metodę ładowania pojazdu. Mogą oni podłączyć je do gniazdka elektrycznego bądź zainstalować prywatny Wallboxa. Ładowanie akumulatora pierwszą opcją wiąże się z długim czasem ładowania do osiągnięcia 100%, ponieważ w gniazdku płynie prąd przemienny (AC). Wallbox natomiast jest rozwiązaniem szybszym, jednak droższym i bardziej czasochłonnym. Jego instalacja wymaga odpowiednich pozwoleń.

Stacje ładowania

Ogólnodostępne stacje ładowania są alternatywą dla domowych gniazdek. Wykorzystują one prąd stały (CD) więc posiadają większą moc. Ładowarki, które dysponują mocą 150 kW mogą naładować cały akumulator w około 20-30 minut! Warto jednak pamiętać, że punktów ładowania ogólnodostępnego jest nadal niewiele - mogą znajdować się one daleko od naszego miejsca zamieszkania lub będą zatłoczone.

Ładowanie mobilne

Warto wiedzieć, że akumulatory znajdujące się w autach na prąd można również naładować za pomocą mobilnej ładowarki. Jest to szybka i wygodna alternatywa dla wszystkich sposobów ładowania, dostępna zawsze pod ręką i w każdych warunkach.

Samochody elektryczne od MB Motors - najwyższy luksus, komfort i bezpieczeństwo

Może teraz czas na zakup auta z napędem elektrycznym? Zamiast silnika spalinowego, niech w twoim pojeździe znajdzie się elektryczny i ekologiczny napęd!

W MB Motors posiadamy szeroki wybór najwyższej klasy pojazdów elektrycznych marki Mercedes-Benz. Zakup takiego auta przekłada się bezpośrednio na Twój komfort, wygodę, luksus i ekologię. Nie czekaj! Skontaktuj się z nami lub odwiedź jeden z naszych salonów w Piasecznie, Poznaniu bądź Jankach koło Warszawy.