Wytrzymałość akumulatora w aucie elektrycznym to jeden z najważniejszych czynników, które świadczą o jego efektywności. Wielu przyszłych nabywców tych pojazdów zadaje sobie często pytanie jak długo wytrzymuje ich akumulator i na jaki okres czasu im on starczy - w końcu nie chcą kupować samochodu, który zaraz będą musieli wymieniać, a pojazdy te kuszą nie tylko zaletami ekologicznymi, ale i niskimi kosztami eksploatacji.

Żywotność baterii w samochodach elektrycznych

Tak jak bateria w laptopie czy smartfonie, również akumulator w samochodach elektrycznych stopniowo się starzeje i traci pojemność. Na szczęście rozwój technologiczny w dziedzinie baterii elektrycznych umożliwia większą trwałość. Najczęściej w elektrykach używane są baterie litowo-jonowe. Warto jednak zaznaczyć, że producenci aut elektrycznych inwestują w badania, by poprawiać technologię baterii. Będzie miało to ogromny wpływ na przyszłość elektryków - będą one jeszcze wydajniejsze.


Co wpływa na żywotność baterii w elektrycznych samochodach?

Żywotność baterii w autach elektrycznych zależy od wielu różnych czynników, jak np. marka, sposób użytkowania, model samochodu czy technologia baterii. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że większość producentów samochodów elektrycznych daje gwarancję na trwałość baterii się w nich znajdujących. Co więcej, do przedłużenia ich żywotności przyczyniają się odpowiednie praktyki użytkownika pojazdu, jak chociażby regularne przeglądy techniczne, właściwe ładowanie czy unikanie skrajnych temperatur. Od czego zależy żywotność akumulatorów w samochodach elektrycznych?

  • BMS, czyli system zarządzania baterią - bardzo ważny element w pojeździe elektrycznym, który monitoruje i kontroluje stan baterii.
  • Optymalizacja ładowania - odpowiednie praktyki ładowania przyczyniają się do dłuższej żywotności akumulatora w elektryku.
  • System chłodzenia i grzania baterii - kluczowe dla trwałości baterii jest utrzymanie jej optymalnej temperatury.
  • Systemy odzyskiwania energii - są w nie wyposażone samochody elektryczne - dzięki nim zamieniana jest energia kinetyczna podczas hamowania na energię elektryczną, jednocześnie przy tym ładując akumulator.
  • Postępy w technologii baterii - rozwój technologii baterii przyczynia się do zwiększenia żywotności akumulatorów w elektrycznych autach.

Dlaczego baterie w samochodzie elektrycznym się zużywają?

Największy wpływ na zużycie baterii w elektrycznym samochodzie ma liczba cykli ładowania i użytkowania. Częste rozładowywanie się akumulatora i jego pełne naładowanie po pewnym czasie mogą uszkodzić ogniwa. Z tego powodu, producenci elektryków zalecają ładowanie baterii tylko do 80% jednocześnie przypominając, aby nie rozładowywać aut do końca.

Istotny jest również fakt, że na żywotność akumulatora elektryka ma wpływ częste korzystanie z szybkich ładowarek. Szybkie ładowanie, czyli duża ilość prądu dla baterii w krótkim czasie, wiąże się z generacją wyższej temperatury w ogniwach niż standardowe ładowanie, co ma bezpośredni wpływ na trwałość akumulatora.

Przeczytaj także: Jak dzialają auta elektryczne?

W jaki sposób można przedłużyć żywotność baterii w elektryku?

Skrajne temperatury skracają żywotność baterii - optymalna temperatura to 15-25 stopni Celsjusza. Kiedy jest zimno, ładowanie pojazdu trwa dłużej, a on sam ma mniejszy zasięg. Dla baterii bardziej są groźne jednak wysokie temperatury, ponieważ ciepło zwiększa tempo ich degradacji. Warto więc latem parkować samochód elektryczny pod zadaszeniem i jak najmniej korzystać z ładowarek DC.

Tak jak wysoka temperatura, tak i wysoka moc ładowania zmniejsza pojemność baterii i skraca jej trwałość. Oczywiście ładowanie samochodu prądem DC na trasie, kiedy chcemy szybko uzupełnić energię naszego pojazdu jest wygodne, jednak nie należy korzystać z tej opcji za często. Elektryka najlepiej ładować przy pomocy zwykłego, domowego gniazdka.

Jeżeli chcemy wydłużyć żywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym i nie wydawać dużej ilości pieniędzy na jego wymianę, to trzeba o niego zadbać już od samego początku. Należy rozsądnie zarządzać ładowaniem i rozładowywaniem. Trzeba również unikać sytuacji, kiedy naładowanie baterii spadnie poniżej poziomu 20%. Dobrze jest też pilnować aby energia w samochodzie była w zakresie od 20 do 80%. Musimy jednak pamiętać, że użytkowanie samochodu w niepełnych cyklach wiąże się z niższym zasięgiem i krótszym czasem jego pracy.

Uszkodzona bateria w elektryku - co się z nią wtedy dzieje i ile kosztuje wymiana baterii w samochodzie?

Zakup nowej baterii do samochodu elektrycznego przeważnie przekracza jego wartość - to wydatek sięgający kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z tego powodu wymiana akumulatora na nowy jest nieopłacalna. Na szczęście można go naprawić - wymaga to jednak odwiedzić w specjalistycznym warsztacie.

A co z gwarancją?

Producenci samochodów elektrycznych uspokajają - oferują oni długie okresy gwarancyjne na elektryki. Większość z nich proponuje gwarancję na 8 lat z limitem 160 tysięcy kilometrów. Za każdym razem należy jednak sprawdzić warunki gwarancji, ponieważ mogą się one między sobą różnić. Większość producentów za usterkę określa spadek pojemności akumulatora dopiero poniżej 70%.

Samochody elektryczne w MB Motors

Jeżeli zastanawiałeś się ile wytrzymuje akumulator w samochodzie elektrycznym, co ma wpływ na żywotność baterii bądź jakie są koszta nowej baterii, to w tym artykule otrzymałeś odpowiedzi na swoje pytania. Rozwój technologii przyczynia się do ich większej żywotności, dzięki czemu można bez problemu kupić samochód elektryczny.

Mercedes-Benz przyczynia się do rozwoju elektromobilności i dlatego w naszej ofercie znajdziesz wiele modeli elektryków, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Przejedź miliony kilometrów dbając o środowisko z nowym elektrycznym pojazdem marki Mercedes-Benz! Zapoznaj się z naszą ofertą i odwiedź nasz salon w Poznaniu, Piasecznie lub w Jankach koło Warszawy.