Każdy silnik potrzebuje oleju do prawidłowej pracy. W rzeczywistości olej jest niezbędnym elementem silnika. Niezależnie od tego, czy jest to syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny olej silnikowy spełnia ważne zadania, które zapewniają funkcjonalność i długowieczność silnika. Jednak co się stanie gdy oleju będzie za mało lub zauważysz za dużo oleju w silniku? Jak sprawdzić poziom oleju w silniku? Czytaj dalej...

Jaką funkcję pełni olej silnikowy?

Jaka jest rola oleju silnikowego w silniku spalinowym?

Chłodzenie

Olej silnikowy zmniejsza tarcie ruchomych części silnika i zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła w całym silniku. Gdyby tarcie było zbyt duże, silnik nagrzewałby się znacznie bardziej. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Sprzątanie

Olej silnikowy jest środkiem czyszczącym. Dzięki swojej lepkiej konsystencji wyłapuje najmniejsze cząsteczki, takie jak wióry metalowe i kurz, które w przeciwnym razie osadzałyby się w silniku.

Ochrona przed zużyciem - smarowanie

Olej silnikowy smaruje wiele ruchomych części silnika. Powoduje to mniejsze tarcie, a części silnika zużywają się wolniej

Ochrona przed korozją

Podczas spalania paliwa wytwarza się żrący kwas, który może uszkodzić metalowe części silnika.

Dzięki dodatkom, które są włączane do nowoczesnych olejów silnikowych następuje spowolnienie korozji.

Jednak z biegiem czasu i poprzez kontakt z tlenem olej silnikowy może się utleniać i tracić działanie antykorozyjne. Z tego powodu olej silnikowy należy regularnie wymieniać.

Aby olej silnikowy spełniał swoje zadanie, należy regularnie sprawdzać jego poziom, co będzie skutkowało wymianą w odpowiednim czasie. Przepracowany olej nie spełnia już swojego przeznaczenia, ale ma szkodliwy wpływ na ogólny stan silnika i jego części.

Jakie są główne zalety oleju silnikowego ?

Dla właścicieli pojazdów olej silnikowy przede wszystkim pozwala uniknąć kosztownych napraw. Bez smaru silnik szybko uległby poważnemu uszkodzeniu. Wysokiej jakości olej silnikowy ma następujące zalety:

Zapewnia dłuższą żywotność silnika

Zmniejszając tarcie między częściami i czyszcząc cały silnik, olej silnikowy zapobiega zapychaniu się i uszkodzeniu silnika. Części mechaniczne pozostają dłużej w dobrym stanie i zużywają się mniej. Silnik może rozwinąć pełną moc, a jego żywotność wzrasta.

Zapewnia prawidłową pracę silnika

Naoliwiony silnik pracuje lepiej. Dobre smarowanie jest w rzeczywistości niezbędne, aby uniknąć poważnych uszkodzeń mechanicznych. Oprócz osiągów silnika wpływa to również na koszty konserwacji.

Zmniejsza zużycie paliwa i emisję CO2

Gdy olej silnikowy jest nadmiernie zużyty lub niedostatecznie wypoziomowany, wynikające z tego tarcie zmienia wydajność energetyczną silnika, co z kolei zwiększa oszczędność paliwa. Wysokowydajny olej zmniejsza również emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Korzystając z autoryzowanego serwisu Mercedes Benz zyskujesz pewność, że Twoim autem opiekują się specjaliści. Zobacz ofertę serwisu Mercedes Benz Warszawa.


Jak sprawdzić poziom oleju w samochodzie?

W zależności od rodzaju samochodu stan oleju sprawdza się różnymi metodami.

Sprawdź poziom oleju (samochody z bagnetem):

Najbardziej niepokojące pytanie brzmi, czy poziom oleju sprawdza się przy ciepłym czy zimnym silniku? Odpowiedź jest prosta: aby pomiar był prawidłowy, silnik musi być ciepły – powinien przejechać co najmniej 10 kilometrów. Tylko w ten sposób olej silnikowy może prawidłowo zebrać się w misce olejowej.

 • Zaparkuj samochód na równym podłożu.
 • Zatrzymaj silnik.
 • Odczekaj ok. 2 minuty, aby ciepły olej silnikowy zebrał się w misce olejowej.
 • Wyciągnij prętowy wskaźnik poziomu oleju (w komorze silnika, zwykle w pobliżu szyjki wlewu) i wyczyść go (papierową chusteczką).
 • Ponownie włóż prętowy wskaźnik poziomu oleju do otworu pomiarowego i ostrożnie go wyciągnij.
 • Zmierz poziom oleju: Film olejowy musi sięgać obszaru między oznaczeniami Min i Max . W takim przypadku: ponownie włóż prętowy wskaźnik poziomu oleju do końca i kontynuuj jazdę.

Za mało oleju silnikowego? Uzupełnij go olejem odpowiednim do Twojego samochodu. Za dużo? Czytaj dalej...

Sprawdzenie poziomu oleju (samochody z pomiarem elektronicznym w komputerze pokładowym)

Aby móc prawidłowo zmierzyć poziom oleju, silnik musi mieć temperaturę roboczą – powinien więc przejechać co najmniej 10 kilometrów.

 • Zaparkuj samochód na równym podłożu.
 • Zatrzymaj silnik.
 • Odczekaj około 2 minut, aż olej się zbierze.
 • Wywołaj pozycję poziomu oleju w komputerze pokładowym (patrz instrukcja obsługi).

Jeśli wszystko jest w porządku: jedź dalej. W razie potrzeby uzupełnij olej silnikowy zgodnie z instrukcją komputera pokładowego.

Co zrobić, jeśli nie ma wystarczającej ilości oleju silnikowego? Za dużo oleju w silniku – czy może to powodować usterki?

Jeśli poziom oleju jest poniżej znaku minimum: ostrożnie uzupełnij odpowiedni olej silnikowy do znaku maksimum.

Jaki poziom oleju powinien być zachowany i jak postępować gdy jest on za wysoki?

Jeśli poziom oleju jest na poziomie min, dodajemy około jednego litra oleju lub 0,5 litra, wtedy jest on przy znaku max. Olej silnikowy najlepiej uzupełniać etapami (ok. 0,1 litra), odczekać około 2 minuty i ponownie sprawdzić poziom oleju. Pozwala to uniknąć niebezpiecznego przepełnienia, ponieważ zbyt duża ilość oleju silnikowego również uszkadza silnik.

Po ponownym napełnieniu mocno zakręć korek oleju. W przeciwnym razie olej silnikowy zostanie wyrzucony podczas jazdy.

Jeśli Twój samochód stale potrzebuje za dużo oleju, powinieneś sprawdzić przyczyny nadmiernego zużycia oleju układu paliwowego, pracy jednostki napędowej oraz zdiagnozować ewentualne problemy z filtrem cząstek stałych.

Przelanie oleju w silniku — jak spuścić olej z silnika?

Odczekaj kilka minut, aby się upewnić, a następnie ponownie wyczyść bagnet i ponownie sprawdź poziom oleju. Jeśli nadal jest wyraźnie zbyt wysoki, porozmawiaj z zaufanym warsztatem i omów kroki, jak postępować. Zbyt wysoki poziom środka smarującego jest także niekorzystny.

Dotyczy to również sytuacji, gdy przypadkowo dodasz zbyt dużo oleju silnikowego. Zbyt dużo oleju silnikowego może się pienić - zmniejsza to wydajność smarowania, a olej może również dostać się do przewodu dolotowego i tam spowodować uszkodzenia.

Nadmiar oleju w silniku może spowodować uszkodzenia - chroń silnik przed zniszczeniem

Regularnie sprawdzaj poziom oleju silnikowego w swoim samochodzie. Jeśli jeździsz ze zbyt niskim poziomem oleju, zagrażasz silnikowi. Szkodliwa jest również zbyt duża ilość oleju silnikowego. Chociaż nowoczesne oleje silnikowe są znacznie wydajniejsze niż kiedyś, ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy regularnie sprawdzasz, czy w ogóle jest wystarczająco dużo oleju silnikowego. Najlepiej sprawdzać poziom oleju na każdym postoju – czy to oleju napędowego, czy benzyny. Jest to koniczność przed dłuższymi podróżami, zwłaszcza za granicą.

Dlaczego poziom oleju w silniku podnosi się w trakcie używania samochodu?

Na krótkich trasach nie da się osiągnąć wymaganej temperatury do 700 stopni Celsjusza, do cylindra, czyli komory spalania, wtryskiwane jest dodatkowe paliwo (nadmiaru oleju do komór spalania). Jednak nie zawsze spala się całkowicie, a następnie miesza się z olejem silnikowym. Rezultatem jest podnoszenie się poziomu oleju.

Paliwo w oleju – skąd się bierze? Jak postępować kiedy jest za dużo oleju w silniku?

Główną przyczyną rozcieńczania oleju w silnikach benzynowych jest paliwo, które po zimnym rozruchu skrapla się na wciąż zimnych ściankach cylindrów, a następnie przedostaje się przez pierścienie tłokowe do oleju silnikowego.

Jeśli poziom oleju jest zbyt wysoki i wyczuwasz zapach benzyny w oleju silnikowym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że silnik benzynowy jest rozcieńczony olejem. Podczas zimnego rozruchu benzyna osadza się na ściankach cylindra i jest przenoszona do oleju przez pierścień tłokowy. Następuje mieszanie oleju i paliwa. Ponieważ olej w silniku nie jest wystarczająco nagrzany, paliwo nie jest całkowicie spalone. Części paliwa pozostają w smarze i nadal go rozcieńczają. Może to spowodować powolny wzrost poziomu oleju.

Czy problem z rozcieńczaniem oleju dotyczy mojego pojazdu?

Pierwszą wskazówką do wykrycia rozcieńczenia oleju jest pomiar poziomu oleju. Jeśli poziom oleju silnikowego jest zbyt wysoki, może dojść do rozcieńczenia oleju. Wskazane jest wówczas pobranie próbki oleju z pojazdu w celu ustalenia w laboratorium, czy w oleju jest zwiększona ilość paliwa.

Czy rozcieńczanie oleju jest niebezpieczne? Wysoki poziom oleju w silniku

Tylko producent silnika może dokładnie określić, kiedy rozcieńczenie oleju staje się niebezpieczne dla silnika. Tylko tam przeprowadzane są odpowiednie testy. Niestety ta informacja jest rzadko publikowana.

Jednak pewne jest, że jakikolwiek procent paliwa w oleju zmieni jego lepkość . Zbyt dużo paliwa w oleju prowadzi do niewystarczającego smarowania. W rezultacie nie można już uzyskać optymalnego ciśnienia oleju.

Ponadto rozcieńczenie oleju nie tylko zmniejsza lepkość oleju silnikowego, ale także jego jakość. Przy wszystkich zanieczyszczeniach wchodzi w grę zwiększona odporność na starzenie się oleju. Zachodzące tu procesy mogą m.in. tworzyć kwasy, a tym samym powodować korozję. Możliwe jest zatem długotrwałe uszkodzenie silnika.

Za dużo oleju w silniku co może się stać, czym grozi?

Zbyt dużo oleju może spowodować uszkodzenie silnika. Jeśli poziom oleju jest powyżej znaku maksymalnego, samochód należy zatrzymać, a smar spuścić. Zbyt duża ilość oleju w silniku jest prawie tak samo szkodliwa, niż gdyby poziom oleju był trochę za niski. Dlatego kierowcy nigdy nie powinni dolewać smaru do woli.

Zbyt duży poziom oleju

Największe niebezpieczeństwo: olej może się pienić, efekt smarowania nie jest już wtedy gwarantowany – a w najgorszym przypadku prowadzi to do poważnego uszkodzenia silnika z powodu zatarcia tłoka.

Dolałeś za dużo oleju do silnika - co wtedy?

Każdy, kto przypadkowo napełnił samochód zbyt dużą ilością oleju silnikowego, nie powinien dalej nim jeździć. Jeśli poziom oleju wzrośnie znacznie powyżej znaku maksymalnego na bagnecie, istnieje ryzyko poważnych uszkodzeń.

Jak spuścić nadmiar oleju w silniku?

Nie rób tego sam.

Jeśli maksymalny poziom napełnienia zostanie dopiero co przekroczony, droga do następnego warsztatu z samochodem jest zwykle nadal możliwa. Tam wypompowywany jest nadmiar oleju. W razie wątpliwości poszkodowani mogą zadzwonić po pomoc drogową i uzyskać pomoc na miejscu.

Jaki olej dolać?

Wybierz odpowiedni olej silnikowy, aby zapewnić optymalną wydajność. Nie wszystkie oleje silnikowe są takie same. Ważne jest, aby wybrać olej, który jest odpowiedni dla Twojego pojazdu i lokalnych warunków klimatycznych, aby czerpać z niego wszystkie korzyści. Istnieją trzy rodzaje oleju:

 • mineralne oleje silnikowe,
 • półsyntetyczne oleje silnikowe,
 • syntetyczne oleje silnikowe.

Oprócz rodzaju oleju, na zbiorniku oleju znajdują się różne parametry, takie jak lepkość, podzielone na dwie klasy (np. „5W-30”):

Określa się klasę lepkości na zimno i klasę lepkości na gorąco. Te klasy lepkości wskazują płynność oleju w zależności od temperatury roboczej (wysoka lub niska). W zależności od konstrukcji silnika olej powinien być mniej lub bardziej płynny oraz mniej lub bardziej lepki. Aby wybrać odpowiedni olej, zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu lub zasięgnij porady profesjonalisty.


Oferta MB Motors Serwis:

Naprawy blacharsko-lakiernicze

Serwis mechaniczny Mercedes

Akcesoria Mercedes

Samochód zastępczy na czas naprawy

Likwidacja szkód komunikacyjnych z OC sprawcy i Auto Casco