Rozwój rynku samochodów elektrycznych nie zwalnia. Z rok na rok powstaje coraz więcej firm, które specjalizują się w produkcji baterii do aut elektrycznych. Co więcej, szacuje się, że do 2040 roku około 70% wszystkich pojazdów będzie w pełni elektrycznych! Ogromną rolę w tej sprawie odgrywają jednak najwięksi producenci baterii do samochodów elektrycznych. Przyjmy się więc im trochę uważniej.

Produkcja baterii do samochodów elektrycznych - kto i gdzie?

Popyt na baterie litowo-jonowe stale rośnie i jednocześnie daje możliwość firmom, które zajmują się ich produkcją na intensywny rozwój. Największe przedsiębiorstwa produkujące baterie do samochodów elektrycznych, takie jak Tesla, Panasonic, Samsung czy LG Chem, mają swoje siedziby w Chinach, Japonii, Korei i USA. Są one odpowiedzialne za produkcję 80% ogniw litowo-jonowych na świecie.Polska jako potęga sektora bateryjnego

Elektromobilność, a raczej jej serce znajduje się we Wrocławiu. Na Dolnym Śląsku, w Biskupicach Podgórnych znajduje się fabryka LG Energy Solution Wrocław. Jest to obecnie największe w Europie centrum produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. Do 2025 r. osiągną pełnię mocy produkcyjnych - 115 GWh rocznie. Również w 2025 roku fabryka planuje dostarczać milion baterii rocznie do elektryków. W 2022 roku dostarczała je do 700 tysięcy aut elektrycznych rocznie. LG Energy Solution kładzie nacisk na technologię, która pozwala na większą żywotność baterii.

Akumulatory litowo-jonowe stanowią ponad 2% całego polskiego eksportu. Nasz kraj jest w europejskiej i światowej czołówce. Wartość polskiego eksportu w kwestii baterii do elektryków wzrosła z około 1 mld zł w 2017 r. do prawie 30 mld zł w 2021 r.

W Polsce powstają baterie już od kilku zakładów produkcyjnych. Oprócz LG Energy Solution Wrocław w naszym kraju istnieją również m.in. Mercedes-Benz Manufacturing Poland, BMZ Poland, Clean Power Technology, Northvolt Poland, Umicore, SK Innovation czy Foosung Poland.

Jak produkowane są baterie do pojazdów elektrycznych?

Raczej każdy z nas słyszał o akumulatorach elektrycznych, ale chyba mało kto wie jak są one zbudowane. Są one wytwarzane z kombinacji surowców. Na początku są najważniejsze metale - miedź, żelazo czy aluminium. Najdroższymi jednak są metale szlachetne, czyli kobalt, grafit, nikiel i mangan, czy lit. Dzięki ich połączeniu możliwe jest stworzenie ogniwa. Składa się ono z anody, separatora i katody. Następnie są one zalewane elektrolitem, który nie musi być wcale cieczą. Potem ogniwo to trafia do 12 lub więcej kolejnych ogniw i jest składane w moduł.

Pomiędzy poszczególnymi modułami są złącza - zapewniają one przepływ energii i komunikację między elektroniczną jednostką sterującą pojazdem, a elektronicznymi tablicami monitorującymi stan poszczególnych ogniw.

Następnie należy dołożyć układ chłodzenia, ponieważ litowo-jonowe baterie w samochodzie elektrycznym są szczególnie wrażliwe na temperaturę.

Samochody elektryczne w MB Motors!

W Polsce nie ma fabryki produkującej samochody elektryczne, ale realizowane są projekty związane z komponentami na potrzeby produkcji baterii, chociażby wspomniana w tekście fabryka LG Solution. W MB Motors posiadamy szeroki wybór najwyższej klasy pojazdów elektrycznych marki Mercedes-Benz. Zakup takiego auta przekłada się bezpośrednio na Twój komfort, wygodę, luksus i ekologię. Nie czekaj! Skontaktuj się z nami lub odwiedź jeden z naszych salonów w Piasecznie, Poznaniu bądź Jankach koło Warszawy. Gwarantujemy profesjonalną obsługę i doradztwo na najwyższym poziomie!