MB Motors z wizytą w hiszpańskiej fabryce Klasy V i VITO!

Przedstawiciele MB Motors Van ProCenter wraz z kluczowymi klientami flotowymi odwiedzili fabrykę Mercedes-Benz Vitoria-Gasteiz, w której z taśmy produkcyjnej zjeżdżają wyłącznie samochody dostawcze.

Hiszpańska fabryka jest drugą co do wielkości fabryką samochodów dostawczych Mercedes-Benz na świecie, a pod względem zautomatyzowania procesów produkcyjnych jedną z najnowocześniejszych lokalizacji Mercedes-Benz w Europie.

To w tej fabryce produkowany był model MB 100, który w roku 1996 został zastąpiony przez Vito. W tym samym czasie swoją pozycję ugruntował także bliski krewny Vito w segmencie samochodów osobowych – najpierw pod nazwą Viano, a następnie Klasa V. Także wersje Marco Polo i eVito mają tu swoje korzenie.


Minęło już 69 lat od czasu, gdy w stolicy Kraju Basków położono kamień węgielny pod obecne sukcesy Mercedes-Benz. Hiszpańska lokalizacja, która pierwotnie miała być spółką zależną, szybko pokazała swój ogromny potencjał. W Vitorii w ciągu lat powstał zakład, dzięki któremu samochód dostawczy „made in Europe” stał się rzeczywistością – od 1986 roku oficjalnie z gwiazdą na masce. Także w skali regionalnej zakład z roku na rok zyskiwał na znaczeniu. Dzisiaj udział zakładu w baskijskim produkcie krajowym brutto wynosi prawie 5 procent, co przy 5 tysiącach pracowników czyni z niego jednego z najważniejszych pracodawców w regionie.

Fabryka w liczbach:

  • blisko 5 tys. zatrudnionych pracowników,
  • 80 000 tys. roczna zdolność produkcyjna,
  • 600 000 m² - powierzchnia całej fabryki,
  • ponad 2 mln. Samochodów dostawczych –wyprodukował zakład od 1995 roku.

  • To już kolejna nasza wizyta na przestrzeni ostatnich miesięcy w fabrykach Mercedes-Benz w Europie, jednak dla większości uczestników wyjazd ten był nowym doświadczeniem, okazją na zbudowanie nowych znajomości i pozyskanie inspiracji do dalszej współpracy.