Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Wynika to nie tylko z większej świadomości kierowców na temat zmian klimatycznych, ale również szeregu korzyści jakie płyną z posiadania takiego auta. Niestety, wiele osób kojarzy pojazdy elektryczne z niewielkim zasięgiem. Obecnie samochody elektryczne mogą przejechać na jednym ładowaniu o wiele większy odcinek, niż kilka czy kilkanaście lat temu. Ile wynosi realny zasięg samochodów napędzanych energią elektryczną? Od czego on zależy i w jaki sposób można go zwiększyć? Zapraszamy do czytania!

Zasięg aut elektrycznych

Zasięg elektrycznych aut to kluczowy czynnik, który wpływa na decyzję zakupową konsumentów. Im jest on większy, tym mniej przejmujemy się czy dojedziemy na miejsce docelowe bez konieczności częstego ładowania po drodze. Większy zasięg sprawia, że jesteśmy spokojniejsi i możemy w pełni cieszyć się podróżą.

Mówiąc o zasięgu elektryków należy zaznaczyć, że będzie się on różnił w zależności od stylu prowadzenia, warunków jazdy czy nawet temperatury otoczenia. Producenci pojazdów elektrycznych informują swoich klientów o realnym zasięgu, uwzględniając warunki użytkowania w oparciu o cykl pomiarowy WLTP. Jest to obowiązujący na całym świecie test zużycia paliwa bądź energii samochodów osobowych oraz lekkich aut dostawczych.

Od czego zależy zasięg elektrycznych samochodów?

Odległość jaką będzie mógł pokonać samochód elektryczny bez konieczności ładowania po drodze to dość złożony temat. W przypadku samochodów spalinowych wiemy, że ilość zużytego paliwa w dużej mierze zależy od naszego stylu jazdy. Podobnie wygląda to w elektrykach.Jeżeli samochodem elektrycznym będziemy jeździć dynamicznie, to może mieć to wpływ na zmniejszenie zasięgu auta. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na deklarowany zasięg to pojemność akumulatorów. Im jest on większy, tym większy jest zasięg i masa.

Jak się okazuje klimatyzacja i ogrzewanie pobierają duże ilości energii. Gorzej jest zimą, ponieważ w elektryku nie mamy silnika, od którego dostaniemy ciepło w chłodniejsze dni, tak jak to się dzieje w autach zasilanych benzyną bądź olejem napędowym. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym większe zapotrzebowanie na kWh, aby ogrzać wnętrze samochodu.


Największe zasięgi samochodów elektrycznych według testu EcoBest

W 2022 r. zorganizowano Test EcoBest Challenge, w którym wzięło udział 14 pojazdów. Trasa testowa obejmowała różne typy dróg w tym autostrady i ulice miejskie. Zasięgi, które uzyskano podczas tego testy porównano z danymi według normy WLTP. Jak przedstawia się ranking? W pierwszej dziesiątce znalazły się takie modele, jak Kia EV6, BMW i4, Skoda Enyaq, Ford Mustang Mach-e czy Mercedes EQA.


Samochody elektryczne o największym zasięgu

Dane PZPM z końca kwietnia 2023 r. wskazują, że w naszym kraju było zarejestrowanych ponad 40 tysięcy aut elektrycznych. Nic w tym dziwnego - z roku na rok produkcja samochodów elektrycznych wzrasta w wyniku czego stale pojawiają się nowe modele elektryków.

Do TOP 3 samochodów elektrycznych z największym zasięgiem na poziomie co najmniej 500 km zalicza się m.in.

  • Mercedes EQS (732 km) - auto wyróżniające się oryginalnie stylizowanym nadwoziem w stylu GT; pojemność baterii w samochodzie elektrycznym zapewnia aż 732 km zasięgu (według cyklu WLTP),
  • BMW iX (632 km) - pierwszy elektryczny SUV marki, który wyróżnia się odważnymi i awangardowymi kształtami; w najbardziej wydajnej wersji auto rozwija 523 KM - od 0 do 100 km/h przyspiesza w 4,6 sekundy,
  • Tesla Model 3 (602 km) - w swojej najbardziej wydajnej wersji Long Range przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,4 sekundy, a co więcej według cyklu WLTP posiada ponad 600 km zasięgu.

W jaki sposób można zwiększyć zasięg elektryka?

Pomimo tego, że obecny zasięg elektryków jest wystarczająco duży, aby udać się w długą podróż, to nadal jest ograniczony dostęp do ładowarek. Trudno jest je znaleźć poza dużymi miejscowościami.

Zasięg naszego samochodu elektrycznego można zwiększyć. Wystarczy zmienić nawyki i świadomie podejmować decyzje. Aby zapewnić pojazdowi maksymalny zasięg, latem przewietrzmy go przed jazdą. Obniżamy w ten sposób temperaturę w jego wnętrzu i nie będziemy musieli używać na początku klimatyzacji. W okresie letnim pamiętajmy również o parkowaniu w zacienionych miejscach lub korzystajmy z okien termicznych.

Innym sposobem na przejechanie większej ilości km na jednym ładowaniu jest wybór pompy ciepła. Poprawia ona efektywność ogrzewania, a jej zużycie energii jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnej nagrzewnicy.

Twój samochód elektryczny w MB Motors

Myślisz o kupnie swojego pierwszego samochodu elektrycznego? A może chcesz się dowiedzieć więcej o napędzie elektrycznym? W MB Motors posiadamy nie tylko szeroki wybór elektryków, ale również służymy pomocą - odwiedzając nasz salon w Poznaniu, Piasecznie lub Jankach koło Warszawy, dostajesz gwarancję doradztwa na najwyższym poziomie.