Samochody elektryczne są coraz częściej wybierane przez kierowców. Ich zastosowanie ma kluczowe znaczenie w osiągnięciu celów związanych z ochroną środowiska. Wielu kierowców zaczęło się jednak zastanawiać ile wynosi koszt ładowania auta elektrycznego. Czy jest to bardziej opłacalne niż w przypadku samochodów spalinowych? W naszym artykule rozwiejemy te wątpliwości.

Od czego zależy koszt ładowania samochodu elektrycznego?

W autach spalinowych na cenę paliwa ma wpływ tylko i wyłącznie rodzaj paliwa. W przypadku elektryków sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Cena ładowania auta elektrycznego w punktach ładowania może być bardzo zróżnicowana. Na opłatę wpływa wiele czynników.

Ładowarka do samochodów elektrycznych

To, ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego może się różnić ze względu na rodzaj ładowarki. Te podstawowe działają na prądzie zmiennym jednocześnie ograniczając ich moc. Upraszcza jednak konstrukcję ładowarki, co wpływa na jej uniwersalność. Takiego typu ładowarki można bez problemu mieć w swoim domu, do użytku prywatnego.

Drugi rodzaj to szybkie ładowarki. Te korzystają z prądu stałego o wysokiej mocy - 50-150 kW. Dzięki nim samochód załaduje się do pełna w około 2 godziny. Niestety, wiążą się one z większym kosztem

Pojemność baterii samochodu

Cena ładowania samochodu elektrycznego zależy również od pojemności baterii w danym samochodzie. Jej nie da się napełnić częściowo, do jakiejś określonej kwoty, jak to można zrobić w autach spalinowych. Dla źródła zasilania silnika najzdrowsze jest ładowanie auta do prawie 100 procent. W związku z tym można dojść do wniosku, że im większa bateria, tym więcej prądu zostanie zużyte, co przekłada się na to, ile zapłacimy za ładowanie samochodu.

Wybór sposobu ładowania - opcja abonamentowa

To ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego ma swoje źródło również w wyborze opcji ładowania. W przypadku ładowania pojazdów elektrycznych przy pomocy domowego gniazdka, cena zależy od taryfy, z jakiej korzystamy. Opcja abonamentowa dotyczy więc głównie publicznych stacji ładowania, które oferują:

  • ładowanie doraźne,
  • ładowanie w ramach abonamentu,
  • ładowanie z rejestracją w systemie.

Każda z tych opcji posiada inną cenę za 1 kW. Najdrożej zazwyczaj jest ładowanie doraźne. Polega ono na korzystaniu ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych z rejestracją w systemie są lepszym rozwiązaniem, które przyczynia się do niższych kosztów. Przeważnie operatorzy takich punktów oferują często swoim klientom różne zniżki.

Na najniższy koszt ładowania elektrycznego samochodu mogą liczyć posiadacze abonamentu. Oczywiście do ogólnych kosztów należy doliczyć opłatę abonamentową. W zależności od danej firmy wynosi ona od 30 do 100 zł.

Czas ładowania

Podstawowy koszt ładowania zależy od zużytych kilowatogodzin, to jednak większość operatorów posiada również limit czasowy. Po jego przekroczeniu zostają naliczane opłaty czasowe. Przeważnie jest to kilkadziesiąt groszy za każdą rozpoczętą kolejną minutę.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Istnieje możliwość ładowania elektrycznego samochodu w domu. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że korzystając ze zwykłego gniazdka domowego proces ten będzie trwał dłużej. To, ile nas to będzie kosztować zależy przede wszystkim od naszych opłat za prąd. Średnia cena za 1 kWh w Polsce w 2022 roku wynosiła 0,77 zł. Oczywiście może być on niższy, jednak my będziemy się posługiwać podaną kwotą.

Załóżmy, że posiadamy samochód z baterią o pojemności 60 kW. W takim przypadku cena za ładowanie od 0 do 100% wyniosłaby nas średnio niecałe 47 zł. Przyjmijmy, że w cyklu mieszanych na pełnej baterii przejedziemy mniej więcej 370 km. Koszt przejechania 100 km trasy będzie nas kosztować około 13 zł.

Należy jednak zaznaczyć, że im większe auto, tym większy akumulator - niestety, nie zawsze ma to związek z większym zasięgiem.

Trzeba też wspomnieć o kosztach związanych z zakupem stacji ładowania. Zdarza się, że producenci samochodów dają ją w zestawie, ale nie zawsze tak jest.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego na stacji?

Skoro wiemy ile będzie nas kosztować ładowanie auta w domu, to jak wygląda sprawa z naładowaniem samochodu elektrycznego na stacji ładowania w Polsce?

Ładowarki publiczne mogą być stawiane przez operatorów bądź znajdować się na stacjach benzynowych, dlatego też będą się one różnić cenami. Rzadko się jednak zdarza, że operatorzy pobierają mniej niż 1 zł za kWh (prąd zmienny). Za szybkie ładowanie samochodu elektrycznego prądem stałym, w zależności od mocy i abonamentu, zapłacimy od 1,3 zł do nawet 2,5 za kWh.

Biorąc pod uwagę nasz przykładowy samochód, który posiada baterię o pojemności 60 kW i 370 km zasięgu, ładowanie od 0 do 100% może nas kosztować w najtańszej opcji 60 zł, a na superszybkiej stacji nawet 150 zł. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w praktyce ładowanie odbywa się nie od momentu, kiedy bateria osiągnie 0%.

Samochód elektryczny czy spalinowy?

Źródłem energii samochodów spalinowych może być olej napędowy, benzyna lub gaz. Ich ceny na stacjach paliw dynamicznie się zmieniają. Jednak według obliczeń, przejechanie tej samej trasy elektrykiem wychodzi taniej niż w przypadku samochodu spalinowego. Co prawda, jeżeli nie mieszkamy blisko dużych miast i głównych tras, to podróż samochodem napędzanym energią elektryczną może wiązać się z pewnymi komplikacjami. Istnieje jednak szansa, że większa popularność elektryków przyczyni się do rozwinięcia usług związanych ze specjalnymi stacjami ładowania.

Sprawdź: https://www.mbmotors.pl/blog/rejestracja-samochodu-elektrycznego/

Samochody elektryczne w MB Motors!

Zastanawiałeś się ile wyniesie Cię koszt ładowania samochodu elektrycznego do 100 procent? Poznałeś swoją odpowiedź! Może więc nadszedł czas na zakup auta z napędem elektrycznym?

W MB Motors posiadamy szeroki wybór najwyższej klasy pojazdów elektrycznych marki Mercedes-Benz. Zakup takiego auta przekłada się bezpośrednio na Twój komfort, wygodę, luksus i ekologię. Nie czekaj! Skontaktuj się z nami lub odwiedź jeden z naszych salonów w Piasecznie, Poznaniu bądź Jankach koło Warszawy.