Zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie jest większa świadomość ekologiczna. Ludzie zaczęli bardziej interesować się naszą planetą i zaczęli zastanawiać się co mogą zrobić, aby lepiej się żyło nie tylko im, ale również przyszłym pokoleniom. Zainteresowanie ekologią i postęp techniczny doprowadziły globalnej popularności samochodów elektrycznych. Jednym z wielu pytań, jakie są zadawane w ich kwestii to czas ładowania tych pojazdów. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu zagadnieniu.

Czas ładowania samochodu elektrycznego - od czego on zależy?

Czas ładowania baterii samochodu elektrycznego zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest pojemność baterii. To ona określa ilość energii jaką może w sobie przechować. Im większe baterie tym dłuższy czas jej ładowania. Drugim istotnym elementem jest rodzaj i moc ładowarki, z której korzystamy. Na rynku jest ich bardzo wiele, a każda z nich oferuje inną prędkość ładowania. Najczęściej jednak można się spotkać z ładowarkami wykorzystującymi prąd przemienny (AC), których moc ładowania wynosi od 3,6 do 22 kW a napięcie jednofazowe 230V lub 400V. Są one wolne, ale idealne do codziennego użytku. Istnieją także ładowarki szybkie, które korzystają z prądu stałego (DC). Przeważnie znajdują się one na publicznych stacjach ładowania. Oferują one większą moc i szybszy czas ładowania.

Inne czynniki, które mają wpływ na czas ładowania akumulatora w aucie elektrycznym to:

  • stan naładowania akumulatorów - im większy stan naładowania, tym szybszy czas naładowania baterii,
  • rodzaj samochodu - do ładowania pojazdu, który obsługuje tylko ładowarki o mocy 7 kWh, nie użyjemy ładowarki o większej mocy, aby ładowanie przyśpieszyć,
  • warunki pogodowe - czas ładowania pojazdu elektrycznego najsprawniej przebiega w temperaturze od 20 do 25 stopni, w przypadku ładowania samochodu przy znacznym wzroście bądź spadku temperatury cały proces będzie trwał nieco dłużej.

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Jeżeli samochód elektryczny będzie posiadać typową pojemność baterii w przedziale 40-60 kWh, to ładowanie akumulatora za pomocą standardowej łazienki domowej o mocy 7 kW zajmie od 8 do 12 godzin. W przypadku użycia ładowarki o mocy 50 kW proces ten będzie trwał około 1-2 godzin. Przy wykorzystaniu stacji ładowania z mocą nawet 150 kW, naładowanie pojazdy potrwa około 30 minut.

Zobacz również:

Rejestracja elektryka - co należy wiedzieć

Jak działa ogrzewanie w aucie elektrycznycm

Samochód elektryczny - jak działa

Czas potrzebny na naładowanie auta elektrycznego, a sposoby ładowania

Istnieje kilka sposobów na ładowanie auta elektrycznego. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Właściciele elektryków mogą naładować swoje pojazdy poprzez:

  • stacje szybkiego ładowania (DC) - wykorzystują one prąd stały, którego moc może wynosić nawet 350 kW; takie stacje w naszym kraju znajdziemy tylko na wybranych stacjach paliw; szybkie stacje ładowania akumulatora samochodu elektrycznego mogą zapewnić kierowcom w krótkim czasie zasięg, który pozwala przejechać 100-150 kilometrów,
  • ładowanie z gniazdka (AC) - jest to ładowanie samochodu w domu z tradycyjnego gniazdka, w którym płynie prąd zmienny; czas ładowania samochodu elektrycznego w zwykłym gniazdku domowym może potrwać kilkanaście bądź kilkadziesiąt godzin (w zależności od pojemności jego akumulatora),
  • wallbox w domu - jest on łatwy w montażu i wysoce wydajny; to ładowarka naścienna, która ładuje prądem zmiennym; do instalacji wallboxa zazwyczaj niezbędne jest doprowadzenie instalacji, która gwarantuje prąd o napięciu 400 V; taka domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych może być połączona z fotowoltaiką.

Czy można skrócić czas ładowania samochodu elektrycznego?

Czas potrzebny na ładowanie elektryka jest w niektórych przypadkach dość długi, co może przez niektórych być odebrane jako duża wada tych pojazdów. Wbrew pozorom istnieje wiele różnych metod ładowania aut elektrycznych i nie jest to aż tak problematyczne jak mogłoby się wydawać. Co więcej, istnieją również rozwiązania, które pozwalają skrócić czas ładowania, jak np. szybkie ładowarki DC czy ładowarki typu wallbox.

Czy warto kupić samochód elektryczny?

Stale rozwijająca się technologia przyczynia się do tego, aby szukać nowych sposobów na szybsze naładowanie samochodu elektrycznego. Można więc się spodziewać, że w przyszłości czas potrzebny na uzupełnienie prądu w pojeździe będzie coraz krótszy. Patrząc również na ceny paliwa, koszt ładowania jest bardziej opłacalny. Również koszty eksploatacji takiego auta są niższe.

Auta elektryczne i Hybrydy dostępne w MB Motors: