To, że na polskich drogach można spotkać auta elektryczne nie jest już zaskakującym widokiem. Zielone tablice rejestracyjne wyróżniają je na tle pojazdów spalinowych. Pojazdów elektrycznych pojawia się  coraz więcej - nic dziwnego, kierowcy chętnie się na nie decydują ponieważ posiadają wiele zalet. Jak zatem należy je zarejestrować i ile to kosztuje?

Jak wygląda rejestracja samochodu elektrycznego?

Rejestracja pojazdu elektrycznego przebiega tak samo jak w przypadku samochodu spalinowego. Właściciel auta z napędem na prąd musi udać się do wydziału komunikacji z kompletem dokumentów oraz wnieść odpowiednie opłaty, aby otrzymać tymczasowy dowód rejestracyjny i poczekać na właściwy. Właściciel samochodu elektrycznego lub wodorowego nie musi posiadać żadnych dodatkowych potwierdzeń o niskoemisyjności pojazdu. Informacja ta wynika z danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, fakturze czy umowie kupna-sprzedaży. Po zakończeniu procesu rejestracji elektryka, dostanie on z urzędu zielone tablice rejestracyjne.

Rejestracja samochodu elektrycznego – co warto wiedzieć?

Nowe tablice, bądź zmienianie tablic na zielone nie jest konieczne. Od 1 lutego 2022 roku istnieje możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Istnieje jednak warunek - blachy muszą być białe z unijnymi gwiazdkami na niebieskim tle oraz czytelne, w dobrym stanie i niepogięte.

Sprawdź również: Podatek po zakupie auta

Wymagane dokumenty do procesu rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji

Aby zarejestrować auta elektryczne i napędzane wodorem należy najpierw skompletować odpowiednie dokumenty. W tej sytuacji procedura różni się niż w przypadku auta spalinowego. Właściciel auta elektrycznego, udając się do wydziału komunikacji musi mieć ze sobą:

 • wniosek o rejestrację (można go wypełnić online),
 • dowód tożsamości,
 • kartę pojazdu,
 • dowód rejestracyjny i stare tablice, kiedy pojazd jest przerejestrowywany,
 • wyciąg ze świadectwa homologacji pojazdu,
 • potwierdzenie badania technicznego,
 • potwierdzenie opłacenia polisy ubezpieczeniowej OC.

W przypadku kiedy pojazd został sprowadzony z krajów poza UE konieczny jest również dowód odprawy celnej przywozowej i dokument potwierdzający opłatę akcyzy.

Koszt rejestracji auta elektrycznego i wodorowego

Koszty rejestracji są takie same jak przy samochodzie spalinowym. Składa się na niego:

 • pozwolenie czasowe - 13,50 zł,
 • dowód rejestracyjny - 54 zł,
 • komplet nalepek ewidencyjnych - 12,50 zł,
 • zielone tablice rejestracyjne - 80 zł,
 • zielone tablice rejestracyjne indywidualne - 1000zł.

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych?

Od 1 stycznia 2020 roku zielone tablice rejestracyjne otrzymuje każdy właściciel samochodu elektrycznego i wodorowego przy jego rejestracji w wydziale komunikacji. Wszelkie oznaczenia, liczby czy krój znaków jest taki sam jak przy klasycznych. Właściciel elektryka dostaje również naklejkę legalizacyjną - oznaczona kolorem czerwonym przeznaczona jest dla pojazdów elektrycznych, a żółtym dla aut zasilanych wodorem. Nie są wymagane dodatkowe naklejki umieszczane na przedniej szybie - było trudno je sprawdzić.

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego - ile kosztuje?

Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu należy kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, gdyż potwierdzenie polisy jest potrzebne do jego rejestracji. Średnia cena polisy OC dla elektryków wynosi około 366 zł. W przypadku pojazdów zasilanych benzyną cena wynosi 477 zł, LPG 487 zł, diesli 504 zł, a hybryd 514z zł. Jak widać najtańsze ubezpieczenie wynosi dla elektryka.

Dlaczego warto kupić samochód elektryczny?

Istnieje wiele zalet posiadania samochodu elektrycznego. Jednym z przywilejów jakie on daje to możliwość poruszania się buspasami. To ogromna wygoda, szczególnie w dużych miastach, w których korki występują codziennie. Jazda strefą przeznaczonych dla samochodów uprzywilejowanych pozwala zaoszczędzić wiele czasu na np. dojazdach do pracy. Dodatkowo auta te będą mogły wjechać do stref czystego transportu.

Auta elektryczne i Hybrydy dostępne w MB Motors:

Posiadanie samochodu bezemisyjnego pozwala również na darmowe parkowanie w strefach płatnego parkowania. Jest to szczególne ułatwienie w centrum dużych miast oraz pozwala to zaoszczędzić pieniądze.

Co więcej, w pełni elektryczne samochody można naładować za darmo na parkingach typu "Parkuj i Jedź" np. w Warszawie, jeżeli właściciel posiada Kartę Eko.

Warto wiedzieć, że aby skorzystać z wyżej wymienionych przywilejów nie trzeba wykonywać dodatkowych czynności. Zielone tablice rejestracyjne w Polsce stanowią sygnał dla służb, że kierowca to osoba uprzywilejowana.

Zobacz także:


Samochody elektryczne od Mercedes-Benz w MB Motors!

Jesteśmy Autoryzowanym Dealerem Mercedes-Benz. W naszych salonach, które znajdują się w Piasecznie, Poznaniu i Jankach koło Warszawy, posiadamy szeroką ofertę pojazdów elektrycznych, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Nie czekaj! Odwiedź nasz salon już dziś i pozwól naszemu doświadczonemu zespołowi doradczemu pomóc Ci w wyborze najlepszego modelu.