Kupno samochodu używanego nie jest takie łatwe jak się wydaje. Przy zakupie auta z drugiej ręki należy uważać na podejrzanych sprzedawców czy ukryte usterki. O czym należy pamiętać przy kupnie używanego samochodu, aby nie dać się oszukać i jak wyglądają związane z tym formalności?

Jak kupować samochód używany i nie zostać oszukanym?

Najważniejszym punktem jest uwaga przy przeglądaniu ogłoszeń. Warto sprawdzić, czy zawarte w nim informacje są dla nas wystarczające, aby udać się na oględziny auta i jego ewentualny zakup, czy może jednak coś nam w nim nie pasuje? Sprzedawca publikujący ogłoszenie najczęściej na samym początku wymieni same zalety samochodu, a wady umieści gdzieś na szarym końcu lub w ogóle ich nie uwzględni. W takim wypadku dobrze jest do niego zadzwonić i dopytać o interesujące nas rzeczy, nawet jeżeli informacje te zawarte są w ogłoszeniu. Podczas takiej rozmowy sami możemy wyczuć czy wykręca się on od trudnych pytań, czy pewnie na nie odpowiada. W ogłoszeniu zwróć także na cenę auta - za niska może kryć za sobą wiele wad samochodu.

Kiedy już udamy się na oglądanie samochodu, sprawdzamy lakier i stan blach. Szukamy wszelkich odprysków, korozji lub bezpośredniego nakładania się nowego lakieru na stary. Kilkunastoletnie auto nie będzie w idealnym stanie, ale podczas naszych oględzin, samodzielnie będziemy w stanie zauważyć nieumiejętne naprawy lub większe ubytki.

Przeczytaj inne pozycje z naszego cyklu dla osób kupujących auto używanie:


Kiedy w czasie oglądania auta używanego poprosimy sprzedawcę o historię pojazdu lub numer VIN, a ten będzie unikał odpowiedzi w tym temacie, należy zachować szczególną ostrożność lub nawet zrezygnować z zakupu samochodu - jego stan techniczny może okazać się o wiele gorszy niż na to wygląda.

Dobrym pomysłem przy oględzinach samochodu zapytać sprzedającego o możliwość jazdy próbnej. Dzięki niej lepiej ocenimy stan techniczny pojazdu.

Salon MB Motors Janki oferuje szeroką gamę aut używanych. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko auta z gwarancją, ale również wyselekcjonowane modele dostępne w ramach programu Mercedes-Benz Certified. Poznaj naszą ofertę na https://www.mbmotors.pl/samochody-używane/

Już po oględzinach? Czas więc przystąpić do formalności!

Oglądanie samochodu za Tobą, wybrałeś przez Ciebie egzemplarz okazał się strzałem w dziesiątkę, a cena za auto ustalona? Pozostało jeszcze kilka kroków i samochód będzie Twój!

Rachunek, umowa, a może faktura?

Jeżeli kupujesz auto od komisu bądź handlarza najlepiej poprosić o wystawienie faktury VAT lub tzw. faktury marży. W przypadku drugiej z nich należy dokładnie sprawdzić, czy wszelkie kwestie związane z podatkiem VAT zostały uregulowane. Jeżeli tak nie będzie, to za pewien czas może zgłosić się do Ciebie urząd skarbowy z prośbę u zapłacenie podatku powiększonego o odsetki.

Kupując auto od osoby prywatnej, sporządzasz tradycyjną umowę kupna-sprzedaży. Każda ze stron dostaje po jednym egzemplarzu. Konieczne będzie jednak odwiedzenie urzędu skarbowego i zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przy spisywaniu umowy dokładnie i uważnie porównaj dane sprzedawcy z dowodu osobistego z tym, co widnieje na papierze. Sprawdź także poprawności VIN-u. Ponadto poproś od sprzedawcy komplet dokumentów - kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i polisę OC. Jeżeli auto, które kupujesz sprowadzono z zagranicy, poproś również o dowód opłacenia akcyzy.

Następnie czeka Cię wizyta w odpowiednim urzędzie komunikacji i zapłacenie określonej kwoty, która zależna jest od sytuacji, np.:

  • Czy samochód jest już zarejestrowany w kraju i powiecie, czy jednak trzeba wyrobić nowe tablice rejestracyjne?
  • Czy auto zostało sprowadzone z zagranicy i należy uiścić dodatkowe opłaty za akcyzę i tłumacza przysięgłego?

Jak wygląda kupno samochodu krok po kroku?

Podpisanie umowy

Po sprawdzeniu zgodności danych dobrze jest na dokumencie zapisać datę i godzinę przekazania auta - jest to ochrona dla obu stron.

Ubezpieczenie

Jeżeli zakupione przez Ciebie auto ma ważną polisę OC to nie musisz jej przepisywać na siebie przed udaniem się do wydziału komunikacji. Prędzej czy później będziesz musiał to zrobić. Przed zawarciem umowy z jakąkolwiek firmą ubezpieczeniową porównaj jednak oferty kilku z nich - obecnie stawki są wysokie.

Badania techniczne

Nie zarejestrujesz samochodu, jeżeli nie będzie on posiadał ważnych badań. Jeśli ta sprawa dotyczy Twojego dopiero co zakupionego auta to musisz przed wizytą w wydziale komunikacji udać się do stacji kontroli pojazdów.

Wydział komunikacji

Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne rzeczy. Są to: dowód, polisa OC, stare tablice rejestracyjne. umowa kupna, karta pojazdu i poprawnie wypełniony wniosek. Jeżeli wszystko okaże się w porządku, to nowe tablice razem z tymczasowym dowodem rejestracyjnym pojazdu ważnym przez 30 dni otrzymasz od razu!

Zakup samochodu używanego nie jest łatwym zadaniem. Należy się dobrze pilnować nie tylko przy poszukiwaniach i kupnie auta, ale także w kwestii formalności po zakupie.