Kupujesz lub sprzedajesz auto? Umowa kupna-sprzedaży samochodu - wzór umowy

Przeprowadzasz się do dużego miasta i nie potrzebujesz już samochodu? A może jedziesz na wieś, a Twoje małe miejskie autko zbliża się do kresu użyteczności i potrzebujesz bardziej wytrzymałego modelu? Nieważne, dokąd zmierzasz. Jeśli sprzedajesz samochód prywatnie, nie powinieneś rezygnować z umowy - umowa kupna-sprzedaży jest bardzo ważna. Chroni Cię jako sprzedawcę przed roszczeniami - pod warunkiem, że wszystko, co ważne, zostanie uwzględnione. Dowiesz się też jak napisać odpowiednie ogłoszenie o sprzedaży swojego auta.

Jakie informacje zawrzeć w ogłoszeniu sprzedaży auta?

Zareklamuj się poprawnie. Twoja reklama i ogłoszenie to pierwsza rzecz, którą widzi kupujący. Pomożemy Ci napisać ciekawy tekst, który idealnie opisze Twój samochód.

Nie trzeba być pisarzem, żeby opisać samochód. Jednak powinieneś dokładnie przemyśleć, co potencjalny klient chce wiedzieć, bo kupno samochodu to kwestia zaufania. Im więcej kupujący wie, tym jest to solidniejsza podstawa do dalszych dyskusji. Szczegółowy tekst jest więc warunkiem udanej reklamy. To najlepszy sposób.

Przeczytaj inne pozycje z naszego cyklu dla osób kupujących auto używanie:

Co musi zawierać ogłoszenie?

Idealne ogłoszenie składa się z trzech ważnych elementów:

 • dobrych zdjęć,
 • w pełni kompletnej listy wyposażenia,
 • szczegółowego opisu.

Treść powinna nie tylko zawierać wszystkie dodatki i akcesoria, jakie są na wyposażeniu auta, ale przede wszystkim odnosić się do stanu i historii Twojego samochodu. Ważna jest również przejrzystość. Wszystkie pozytywne i negatywne informacje powinny znaleźć się w tekście.

Upewnij się, że kupujący może na pierwszy rzut oka zobaczyć ważne cechy Twojego samochodu

Kupujący powinien dowiedzieć się, ile lat ma pojazd, jak długo go posiadasz i co się wydarzyło w trakcie jego użytkowania. Skomplikowane naprawy, wymiana części zużywających się i skrupulatnie prowadzona historia pojazdu są tak samo istotne, jak przemalowanie, uszkodzenia powypadkowe czy bieżące usterki.

Te informacje powinny znajdować się w Twoim tekście:

 • marka, model, seria, rok produkcji,
 • styl nadwozia, poziom wykończenia, kolor,
 • wariant skrzyni biegów, stan techniczny auta,
 • historia samochodu (poprzedni właściciel, przeglądy, naprawy),
 • raportu z badania technicznego,
 • informacje o wadach pojazdu,
 • powód sprzedaży,
 • przebieg, stan licznika,
 • ogólne warunki,
 • każda istniejąca gwarancja fabryczna lub używana na samochód,
 • termin generalnej kontroli i konserwacji,
 • informacja, czy samochód jest zarejestrowany lub wyrejestrowany,
 • czas na wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji,
 • stan hamulców i opon,
 • wykonane naprawy,
 • wszelkie modyfikacje,
 • aktualne i naprawione uszkodzenia lub wady,
 • cechy Twojego samochodu,
 • zakres akcesoriów (koła zimowe, drugi klucz, bagażnik dachowy),
 • opcje kontaktu.


Jak napisać - umowa kupna i sprzedaży samochodu? Wzór umowy kupna-sprzedaży

Nie wiesz, jak spisać umowę? Gotowy wzór umowy kupna-sprzedaży możesz znaleźć w internecie i pobrać go za darmo w formacie doc lub pdf. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu” i pojawi się kilka propozycji. Taki wzór możesz pobrać, wydrukować lub na jego podstawie napisać swoją własną umowę sprzedaży samochodu. Jednak warto zwrócić uwagę na dane, które się w niej znajdują.

Umowa kupna sprzedaży samochodu - na co zwrócić uwagę – ważny dokument - wzór umowy kupna-sprzedaży

Zasadniczo możesz sporządzić umowę sprzedaży samochodu zarówno w formie ustnej jak i pisemnej. Zalecamy jednak zawarcie umowy na piśmie. Pozwala to uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych konfliktów - bez względu na to, czy kupujesz od osoby prywatnej, czy od dealera handlowego.

Jakie dane na umowie kupna sprzedaży samochodu? Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - co w niej zawrzeć? Oto przegląd tego, co powinna zawierać umowa sprzedaży:

 • Nazwa i adres sprzedawcy;
 • Nazwisko i adres kupującego: najlepiej spisać dane z dowodu osobistego, a także odnotować numer identyfikacyjny w umowie kupna;
 • Dokładne oznaczenie pojazdu: Należy również podać 17-cyfrowy numer identyfikacyjny pojazdu, numer nadwozia, numer silnika, datę pierwszej rejestracji oraz numer dowodu rejestracyjnego;
 • Wszelkie wady i uszkodzenia pojazdu: jako sprzedawca masz obowiązek zgłosić drobne przypadkowe uszkodzenia pojazdu, co również powinno być odnotowane w umowie. Dotyczy to również szkód powypadkowych, które zostały już naprawione;
 • Akcesoria i wyposażenie dodatkowe: zwłaszcza jako kupujący powinieneś upewnić się, że wszystkie akcesoria, które są sprzedawane z samochodem, są oznaczone nazwami.
 • Cena całkowita: najlepiej podać kwotę cyframi i słownie.
 • Czas odbioru: w celu łatwego wyjaśnienia z ubezpieczycielem wszelkich kwestii związanych z odpowiedzialnością – zwłaszcza gdy samochód nie został jeszcze ponownie zarejestrowany – należy w umowie kupna odnotować nie tylko datę, ale i godzinę przekazania pojazdu.
 • Wyłączenie odpowiedzialności za wady materialne: jeżeli samochód jest sprzedawany prywatnie, sprzedawca nie musi ponosić odpowiedzialności za wady materialne. To wyłączenie jakiejkolwiek gwarancji lub rękojmi powinno być również odnotowane w umowie kupna.
 • Obowiązek ponownej rejestracji: kupujący powinien zobowiązać się w umowie, że dokona rejestracji pojazdu w określonym terminie (zwykle 3 dni).

To, jak wygląda umowa kupna-sprzedaży auta, zależy tylko od Ciebie. Jeśli chcesz, możesz również napisać ją odręcznie na czystej kartce papieru. Ale lepiej, jeśli użyjesz gotowego formularza. Przykładowe umowy sprzedaży znajdziesz w internecie. Umowę regulują przepisy kodeksu cywilnego. Nie zapomnij zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnych.

Co jeśli auto ma więcej niż jednego właściciela? Umowa kupna sprzedaży pojazdu

Jeden prywatny właściciel to zawsze idealny scenariusz, ale zależy to od wielu czynników. Wielu właścicieli pozbywa się samochodu w niecały rok. Nie ma korelacji z posiadaniem wielu właścicieli samochodów pod względem wartości samochodu. Idealnie, jeśli chcesz mieć samochody tylko z jednym poprzednim właścicielem, ponieważ ograniczyłoby to narażenie na nadużycia i zaniedbanie niezbędnych czynności konserwacyjnych lub napraw.

Umowa kupna sprzedaży pojazdu polsko-niemiecka? Umowa samochodu sprowadzonego z zagranicy

Niemiecki rynek samochodów używanych kwitnie. Przy sprzedaży pojazdu między osobami prywatnymi czasami pojawiają się problemy. Wielu z nich można uniknąć dzięki ustandaryzowanej umowie sprzedaży pojazdu, liście kontrolnej, która pozwala kupującym i sprzedającym nie zapomnieć ani nie przeoczyć niczego ważnego.

Sprzedający umieszcza pełną nazwę i adres kupującego na obu egzemplarzach umowy (muszą być napisane w obu językach) oraz na raportach sprzedaży do towarzystwa ubezpieczeniowego i do urzędu rejestracyjnego. Porównaj podane dane z paszportem lub dowodem osobistym kupującego i przenieś numer dokumentu i organu wydającego do formularzy umów. Wszystko po to, aby uniknąć problemów z odroczeniami i spłatami rat.

Cała kwota zakupu powinna zostać przekazana przy sprzedażny samochodu w gotówce.

Po sprzedaży zbywca kopiuje raporty sprzedaży oraz podpisanej umowy i przesyła oryginały do urzędu rejestracyjnego oraz do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak anulować umowę kupna sprzedaży samochodu?

Jeżeli zawarłeś umowę sprzedaży ze sprzedawcą samochodu jest ona wiążąca dla obu stron: kupującego i sprzedającego. Dlatego sprzedawca nie może po prostu się wycofać. Umowa kupna zobowiązuje do przekazania samochodu – i to bez wad materialnych i prawnych.

Z zakupu samochodu można zrezygnować tylko w bardzo szczególnych przypadkach. Jeśli znalazłeś lepszą ofertę na pojazd, nie możesz po prostu odstąpić od umowy kupna.

Odstąpienie od umowy kupna pojazdu przy zakupie używanego lub nowego samochodu jest możliwe tylko w przypadku istotnej wady pojazdu.

Zadatek i zaliczka za samochód - czym się różnią?

Zaliczka za samochód to część kwoty jakiej zapłacisz, wpłacona z góry na poczet tej należności. Natomiast zadatek to zabezpieczenie, wpłacane również z góry jako gwarancja dotrzymania umowy kupna-sprzedaży auta.

Zadatek ma na celu ochronę sprzedającego jeśli kupujący wycofa się z umowy. W takim przypadku sprzedający zatrzymuje wpłacony zadatek. Jednak jeśli do sprzedaży auta nie dojdzie z winy sprzedającego, osoba kupująca może zażądać zwrotu zadatku w dwukrotnie wyższej sumie.

Umowa kupna sprzedaży bez rękojmi - czy jest możliwa?

Zapis w umowie kupna, że sprzedawca nie udziela gwarancji, nie stanowi wyłączenia rękojmi. Gwarancja jest umową dodatkową, wykraczającą poza ustawowy obowiązek rękojmi.

Obowiązuje zasada:

Prywatni sprzedawcy nie muszą niczego wskazywać. Błędem jest również myślenie to, że nie mogą udzielać żadnej gwarancji ani rękojmi. Wręcz przeciwnie - zgodnie z prawem oni również muszą być odpowiedzialni za towary bez wad.

Co oznacza „kupiony jak widać” w umowie sprzedaży samochodu?

Klauzula „samochód kupiony prywatnie jak widziany” w umowie sprzedaży może mieć poważne konsekwencje dla kupującego. Musisz na to zwrócić uwagę.

Za pomocą zdania w umowie kupna „samochód kupiony prywatnie jak widziany” sprzedawca chce uwolnić się od późniejszych roszczeń. Zdanie ma na celu stwierdzenie, że kupujący kupił samochód tak, jak go widział – i jest zadowolony ze wszystkich widocznych wad. Nawet z tymi, których mógł nie widzieć. Obejmuje to rysy, wgniecenia i wadliwe części, których kupujący nie zauważył podczas oglądania pojazdu. Jednak sprzedaż w taki sposób auta i zatajenie poważnych usterek może skończyć się nawet przegraną w sądzie. Pamiętaj, bądź zawsze uczciwy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o umowę kupna sprzedaży pojazdu

Często zadawane pytania to te dotyczące wyceny samochodów, terminów ich odbiorów, sprzedaży samochodu i tego, jak wyglądała ich przeszłość. Jako sprzedawca musisz przygotować się aby udzielić konkretnych odpowiedzi. Najczęściej zadawane pytania to:

 • Czy mogę odbyć jazdę próbną?
 • Jakie inne problemy może mieć samochód?
 • Skąd mam wiedzieć, czy samochód jest bezpieczny?
 • Ile paliwa zużywa samochód?
 • Co się stanie, jeśli coś pójdzie nie tak z zakupionym samochodem?
 • Jakie są opłaty kupującego?
 • Jakie są opcje płatności?

Pamiętaj też, że jeśli przekonano Cię do zakupu samochodu na podstawie wprowadzających w błąd informacji od prywatnego sprzedawcy, możesz otrzymać zwrot pieniędzy lub odszkodowanie.