Rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi przyczyniło się do tego, że pojemność baterii trakcyjnych pojazdów jest jednym z najważniejszych parametrów, które brane są pod uwagę przed zakupem elektryka. Im większa pojemność baterii tym lepiej. Dlaczego? Ile ona wynosi i na co ma wpływ? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Rodzaje baterii w samochodach elektrycznych

Zacznijmy najpierw od rodzajów baterii elektrycznych samochodów. Akumulator składa się z modułów, które połączone są ze sobą za pomocą pojedynczych ogniw. Im więcej ogniw, tym większy zasięg samochodu.

Baterie różnią się między żywotnością, składem chemicznym czy wagą. Obecnie najpopularniejsze są akumulatory litowo-jonowe. Wystarczy jedno ładowanie baterii, aby zasięg auta sięgał nawet kilkaset kilometrów. Na rynku występują cztery rodzaje baterii litowo-jonowych:

  • baterie litowo-manganowe,
  • baterie litowo-żelazowo-fosforanowe,
  • baterie litowo-niklowo-kobaltowo-manganowe,
  • baterie litowo-niklowo-kobaltowo-aluminiowe.

Od czego zależy pojemność baterii samochodu elektrycznego?

Pojemność baterii w elektrykach wyrażana jest w kilowatogodzinach, czyli kWh. Na rynku znajdziemy baterie do elektrycznych aut o pojemnościach od 60 do 100 kWh. Samochody mogą pokonywać znacznie dłuższe trasy i to po jednym naładowaniu. Oznacza to, że pojemność akumulatora samochodu elektrycznego ma wpływ na zasięg auta. Należy jednak pamiętać, że zasięg auta elektrycznego zależy także od wielu innych czynników, jak warunki pogodowe, masa pojazdu, styl jazdy czy efektywność silnika elektrycznego.

Na pojemność baterii ma również wpływ - tak jak już wcześniej wspomniano, jej konstrukcja. Im więcej ogniw bądź modułów tym większa pojemność akumulatora.

Wpływ na pojemność akumulatora mają także różne elementy, jak np. materiały, które są używane w elektrodach. Materiały aktywne używane w elektrodach baterii, jak tlenki metali lub węglan litu, mają ogromne znaczenie dla pojemności akumulatora. Badania nad nowymi materiałami i związkami chemicznymi mają na celu zwiększenie pojemności akumulatorów i poprawę ich wydajności. Przykładem jest akumulatory sodowo-jonowe - charakteryzują się one wysoką gęstością energii - czy baterie wykonane w technologii stałego elektrolitu.

Auta elektryczne i Hybrydy dostępne w MB Motors:


Ile wynosi czas ładowania samochodu elektrycznego?

Bateria jest bardzo istotna w samochodach z napędem elektrycznym. Głównie od niej zależy zasięg i czas ładowania. Im większa bateria tym dłuższe ładowanie.

Stacje ładowania posiadają większą moc niż nasze domowe ładowarki np. wallbox, które podłączymy do gniazdka, dlatego na nich szybciej naładujemy nasze auto. Stacje szybkiego ładowania mogą naładować akumulator pojazdów elektrycznych nawet w 30 minut!

Żywotność akumulatorów w samochodach elektrycznych

Żywotność baterii w autach elektrycznych zależy od takich czynników, jak np. marka, sposób użytkowania, model samochodu czy technologia baterii. Od czego dokładnie zależy żywotność akumulatorów w samochodach elektrycznych?

  • System zarządzania baterią - monitoruje i kontroluje stan baterii.
  • Optymalizacja ładowania - odpowiednie praktyki ładowania przyczyniają się do dłuższej żywotności akumulatora w elektryku.
  • System chłodzenia i grzania baterii - umożliwia utrzymanie jej w odpowiedniej temperaturze.
  • Systemy odzyskiwania energii - podczas hamowania energia kinetyczna zamieniana jest na energię elektryczną.

Czy można przedłużyć żywotność baterii w elektryku?

Skrajne temperatury skracają żywotność baterii - optymalna dla niej temperatura to 15-25 stopni Celsjusza. Kiedy jest zimno, czas ładowania pojazdu zarówno w domu jak i na stacji ładowania trwa dłużej. Dla baterii bardziej są groźne jednak wysokie temperatury, ponieważ ciepło zwiększa tempo ich degradacji. Warto więc latem parkować samochód elektryczny pod zadaszeniem i w miejscach zacienionych.

Wysoka moc ładowania zmniejsza pojemność baterii i skraca jej trwałość. Oczywiście ładowanie samochodu prądem DC na trasie, kiedy chcemy szybko uzupełnić energię naszego pojazdu jest wygodne. Nie należy korzystać z tej opcji jednak za często. Elektryka najlepiej ładować przy pomocy ładowarki i zwykłego, domowego gniazdka.

Jeżeli chcemy wydłużyć żywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym to należy rozsądnie zarządzać ładowaniem i rozładowywaniem. Trzeba również unikać sytuacji, kiedy naładowanie baterii spadnie poniżej poziomu 20% i pilnować aby energia w samochodzie była w zakresie od 20 do 80%.

Samochody elektryczne w MB Motors

Mercedes-Benz przyczynia się do rozwoju elektromobilności i dlatego w naszej ofercie znajdziesz wiele modeli elektryków, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających klientów! Zapoznaj się z ofertą i odwiedź nasz salon w Poznaniu, Piasecznie lub w Jankach koło Warszawy.