W kwestii baterii do samochodów elektrycznych ciągle zachodzą dynamiczne zmiany. Producenci systematycznie ulepszają akumulatory elektryków, dzięki czemu pojazdy z napędem elektrycznym mają szansę zwiększyć swój udział na rynku motoryzacyjnym. Jakie typy baterii wykorzystuje się podczas produkcji samochodów elektrycznych? Czego możemy się spodziewać w branży elektromobilności? Co dobrze wiedzieć o bateriach do auta elektrycznego? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w tekście poniżej.

Rodzaje baterii do samochodów elektrycznych

Akumulator do samochodu elektrycznego składa się z modułów, które połączone są ze sobą za pomocą pojedynczych ogniw. Im więcej ogniw, tym większy zasięg samochodu. W baterii, która znajduje się w pojeździe elektrycznym, magazynowana jest energia wprawiająca auto w ruch.

Baterie różnią się między żywotnością, składem chemicznym czy wagą. Obecnie, najpopularniejsze są baterie litowo-jonowe. Po jednym ładowaniu, zasięg samochodu może sięgać nawet kilkaset kilometrów. Na rynku występują cztery rodzaje baterii litowo-jonowych:

  • baterie litowo-manganowe,
  • baterie litowo-żelazowo-fosforanowe,
  • baterie litowo-niklowo-kobaltowo-manganowe,
  • baterie litowo-niklowo-kobaltowo-aluminiowe.

Jak wygląda ładowanie samochodu elektrycznego?

Akumulator do auta elektrycznego, nazywany baterią, można naładować na kilka sposobów. Każdy z nich ma wpływ na cenę ładowania.

Stacje ładowania można podzielić na tzw. stacje wolne, średnio szybkie i szybkie. Do naładowania akumulatora w pełni na pierwszej z nich potrzebujemy więcej czasu, ponieważ posiada ona moc mniejszą niż 11 kW. Średnio szybkie mają mc 11-22 kW, a szybkie większą niż 50 kW. Nie można jednak zapomnieć o prywatnych stacjach ładowania, które jeszcze kilka lat temu stanowiły największą część infrastruktury do ładowania elektryków.

Baterię można naładować korzystając z domowego gniazdka, domowej stacji ładowania czy ładowarki, która umieszczona jest na publicznej stacji ładowania.

Przeczytaj również:

https://www.mbmotors.pl/blog/ile-trwa-ladowanie-samochodu-elektrycznego/

https://www.mbmotors.pl/blog/jak-dziala-samochod-elektryczny/

Warto również zaznaczyć, że na cenę ładowania ma wpływ pojemność baterii w samochodzie elektrycznym. Im jest ona większa, tym więcej prądu zostanie zużyte do jej pełnego naładowania. Na koszty, jakie są narażeni posiadacze pojazdów z napędem elektrycznym w kwestii ładowania, składa się również czas ładowania.

Ile wynosi czas ładowania całej baterii?

Czas ładowania uzależniony jest nie tylko od konkretnego modelu auta, ale również pojemności akumulatora czy sposobu uzupełniania energii. Stacje ładowania posiadają o wiele większą moc od naszego domowego gniazdka, dzięki czemu auto z napędem elektrycznym zostanie szybciej naładowane - nawet w ciągu 3-4 godzin, a szybkie stacje stacje ładowania, naładują akumulator nawet w 30 minut!

W jaki sposób dbać o żywotność akumulatorów?

Na wydajność i żywotność baterii litowo-jonowych wpływa m.in. nieprawidłowa eksploatacja pojazdu, czyli zły sposób jego ładowania czy mało ekonomiczna technika jazdy. Na trwałość baterii w negatywnym stopniu mogą wpłynąć również czynniki zewnętrzne - najbardziej szkodzi temperatura. Należy także zaznaczyć, że bateriom nie służy ich rozładowywanie do 0% i ładowanie do pełna. Pojemność baterii należy utrzymywać na poziomie 50-80%.

Nowe technologie

Producenci baterii do pojazdów z napędem elektrycznym stale próbują wprowadzać nowe, wygodniejsze i bardziej opłacalne rozwiązania. W nadchodzącej dekadzie możemy spodziewać się prawdziwej rewolucji na rynku aut elektrycznych. Mowa tu o testowaniu nowych kombinacji pierwiastków w bateriach, również tych ze stałym elektrolitem. Dzięki temu, elektryki będą mogły dorównać wydajnością pojazdom spalinowym, a co więcej, ich ładowanie będzie bardziej komfortowe.

Do najważniejszych zalet baterii ze stałym elektrolitem, zalicza się większe bezpieczeństwo, redukcję kosztów kWh, niższe koszty produkcji czy poprawa wydajności dzięki większej pojemności baterii.

Szeroki wybór samochodów elektrycznych w MB Motors!

W MB Motors posiadamy duży wybór najwyższej klasy pojazdów elektrycznych i hybrydowych marki Mercedes-Benz. Zakup takiego auta przekłada się bezpośrednio na Twój komfort, wygodę, luksus i ekologię.

Skontaktuj się z nami lub odwiedź jeden z naszych salonów w Piasecznie, Poznaniu bądź Jankach koło Warszawy. Gwarantujemy profesjonalną obsługę i doradztwo na najwyższym poziomie! Nasi specjaliści pomogą Ci w wyborze najlepszego auta elektrycznego, który sprosta Twoim wymaganiom!