Nie każdy o tym wie, ale paliwo nigdy nie jest w pełni czyste. Zawiera ono różne cząsteczki organiczne i pył. Co więcej, w paliwie znajduje się dużo wody - wszystkie te składniki sprawiają, że takie paliwo zagraża naszemu silnikowi. Dzięki sprawnemu filtrowi paliwa, nie musimy się martwić o różne awarie auta z nim związane. Jak często należy go wymieniać?

Za co odpowiada filtr paliwa?

Głównym zadaniem filtra jest oczyszczanie paliwa z różnych zanieczyszczeń, które przedostały się do wnętrza silnika. Filtr paliwa zapewnia prawidłową pracę jednostek napędowych. Jest on tak samo ważny w silnikach benzynowych jak i w dieslach. Ten drugi zatrzymuje także zawartą w paliwie wodę. W zależności od producenta, filtr może być umieszczony w różnych miejscach pojazdu m.in. w okolicy zbiornika paliwa czy wzdłuż przewodów paliwowych.

Jak często należy wymieniać filtr paliwa?

Kierowcy zazwyczaj dokładnie nie wiedzą jak często wymieniać filtr paliwa. Wszystko zależy od wskazań jego producenta. Zaleca się wymianę filtra przy każdym przeglądzie naszego samochodu, czyli przy ok. 30 tys. kilometrów. Jednakże, niektórzy producenci zalecają wymianę nawet przy 100 tys. kilometrów. Warto jednak w tym przypadku pamiętać o tym, że chcą oni przedstawić swoje produkty jako wyjątkowo trwałe, dlatego najlepszą i najbardziej optymalną opcją jest wymiana co 20-30 tys. kilometrów. Ponadto dobrze być również świadomym tego, że warunki eksploatacji, sprawność i szczelność układów współpracujących z silnikiem oraz czystość paliwa mają ogromny wpływ na żywotność filtra.

Filtr może się zapchać - występują wtedy określone objawy jak nierówna praca silnika, utrata przez niego mocy lub ogólnie problemy z uruchomieniem. Jakie są inne przyczyny?

Objawy zapchanego filtra paliwa

Zapchanie filtra można również rozpoznać po:

  • większym zużyciu paliwa,
  • nieprzyjemnym zapachu oleju,
  • obniżeniu osiągów,
  • dymieniu z wydechu.

Od czego zależy żywotność filtra paliwowego?

Nie można dokładnie określić jak długo dany filtr paliwa w samochodzie będzie do użytku - każdy z nich jest trochę inny. Ich długowieczność zależy m.in. od:

  • jakości filtra - dokładnie rodzaj użytego materiału filtracyjnego,
  • rodzaj paliwa - zazwyczaj w dieslach żywotność filtrów jest krótsza niż w pojazdach na benzynę,
  • jakość tankowanego paliwa - im więcej zanieczyszczeń tym szybsze zużycie paliwa.

Odwiedź serwis MB Motors i skorzystaj z obsługi serwisowej na najwyższym poziomie:

Serwis Mercedes Benz Warszawa

Czym grozi zwlekanie z wymianą filtra paliwa i jego zaniedbanie?

Korzystanie z niesprawnego czy zapchanego filtra paliwa może skończyć się z początkowo niezauważalnymi skutkami. Jednakże prędzej czy później może dojść do:

  • uszkodzenia pompy wtryskowej oraz wtryskiwaczy - najczęściej awaria ta, spotykana jest w autach z bezpośrednim wtryskiem,
  • korozji silnika - związana z nadmiarem wody w silniku,
  • uszkodzenia tłoków czy innych elementów silnika - mogą być one spowodowane regularną obecnością wielu zanieczyszczeń

Przeczytaj inne pozycje z naszego cyklu dla osób kupujących auto używanie:

Czy można wymienić filtr paliwa samemu?

Tak! Nie jest to skomplikowany proces. Samodzielna jego wymiana jest jednak możliwa tylko wtedy, kiedy dostęp do filtra jest swobodny. Proces należy zacząć od zaciśnięcia gumowych przewodów paliwowych w celu ich uszczelnienia. Następie trzeba zdjąć stary filtr i zamontować nowy, zwracając uwagę na kierunek przepływu paliwa. Na samym końcu wystarczy sprawdzić mocowanie przewodów i zdjąć zaciski.

Jeżeli jednak dostęp do filtra jest utrudniony, bądź nie jesteś pewny swoich umiejętności, najlepszym wyjściem będzie przekazanie tej sprawy wykwalifikowanym mechanikom. Nie jest to bardzo droga usługa, a dla specjalistów wymiana filtra to żaden problem. W naszym salonie MB Motors gwarantujemy kompleksową usługę wymiany filtra paliwa. Skontaktuj się z nami i umów na określony termin!

Umów się już dziś: 501-402-401

Email: serwis.PC.Janki@mbmotors.mercedes-benz.pl

MB Motors Janki

al. Krakowska 5C

05-090 Falenty

Godziny pracy serwisu:

Poniedziałek - piątek 8:00 - 19:00

Sobota 09:00 - 15:00

Jak dojechać